Foto: Gaelen Marsden [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5], from Wikimedia Commons

Napriek tomu, že obaja muži dostali prvú pomoc, sa ich nepodarilo zachrániť.

Život vedcov na takom nehostinnom kontinente, akým je Antarktída, rozhodne nie je jednoduchý. Kvôli výskumu čelia nielen nepriaznivému počasiu, dlhodobej izolácii od okolia, ale rôznym nepredvídateľným prekážkam. Veda si za svoju históriu už vyžiadala bohužiaľ nejednu ľudskú obeť. Len pred dvoma dňami pri naoko bežnej rutinnej prehliadke generátora, zomreli dvaja požiarni technici.

Incident sa odohral 12. decembra v McMurdo, v jednej z najväčších výskumných staníc v Antarktíde. Dvaja požiarni technici boli privolaní k bežnej protipožiarnej prehliadke generátora, ktorá ich nakoniec stála život.

Mala to byť rutinná technická kontrola

To, že niečo nie je v poriadku, si všimol pilot vrtuľníka, ktorý doviezol na stanicu McMurdo oboch požiarnych technikov. Keď videl, že sa nehlásia, začal konať. Našiel ich v bezvedomí neďaleko generátora, na ktorom vykonávali protipožiarnu kontrolu. Podľa správy, z budovy vychádzal dym.

Pilot začal oboch mužov postupne oživovať, avšak ako sa ukázalo, na miesto incidentu prišiel už bohužiaľ neskoro. Jeden z mužov bol namieste mŕtvy, zatiaľ čo druhého vyhlásili za mŕtveho po prevoze do nemocnice.

McMurdo – jedna z najväčších výskumných staníc v Antarktíde

McMurdo, je jednou z najväčšou výskumnou stanicou, ktorá sa nachádza na Rossovom ostrove v Antarktíde. Je schopná ubytovať až 1 258 ľudí, pričom ponúka viaceré možnosti v rôznych oblastiach výskumu, ako napríklad klíma, geológia, astrofyzika, biológia a podobne.

Čo sa stalo dvom technikom, však v tejto chvíli nevie zatiaľ s určitosťou povedať nikto. Pravdepodobne došlo k technickej chybe. Viac informácií o tejto nešťastnej udalosti však prinesie až dodatočné vyšetrovanie.

Obete výskumu nemusia byť len vedci. Neraz príde o život aj množstvo špecialistov a technikov, bez ktorých pomoci by bol výskum prakticky nemožný.

sciencealert
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy