Foto: TASR/AP

V Českej republike potvrdili v utorok večer už 434 prípadov nákazy novým koronavírusom.

Aktualizované údaje platné k 18.00 h zverejnilo na svojom webe české ministerstvo zdravotníctva. Od pondelkového večera tak pribudlo v krajine 90 prípadov nákazy. Informovala o tom televízna stanica ČT24.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najviac chorých na COVID-19 má Praha (154), nasleduje Stredočeský kraj so 48 prípadmi a Olomoucký kraj s 38 prípadmi. Traja pacienti sa z ochorenia vyliečili v Ústeckom kraji na severozápade ČR.

Vykonali už viac ako 6300 testov

Podľa údajov českého ministerstva zdravotníctva už v krajine celkovo vykonali viac ako 6300 testov. Traja pacienti sú vo veľmi vážnom stave. České ministerstvo zdravotníctva v utorok dočasne povolilo užitie experimentálneho lieku remdesivir na ochorenie COVID-19 v Česku. Pre kriticky chorého pacienta ho žiada pražská Všeobecná fakultná nemocnica.

Český premiér Andrej Babiš v utorok informoval, že jeho vláda zakázala vyvážať lieky dovezené do Českej republiky. Toto opatrenie má slúžiť na to, aby zostali dostupné pre českých občanov.

Minister vnútra Jan Hamáček na brífingu oznámil, že z Číny má byť do ČR dovezených viac ako 30 miliónov ochranných rúšok, viac než šesť miliónov respirátorov, 250.000 ochranných bio oblekov a okuliarov, ako aj ďalších zdravotníckych pomôcok.

Taliansko hlási 345 nových obetí

Taliansku podľahlo nákaze novým koronavírusom ďalších 345 ľudí, čím sa počet úmrtí na ochorenie COVID-19 v tejto krajine za 24 hodín zvýšil na 2503. Infikovaných je 26.062 ľudí. Informovala o tom v utorok agentúra ANSA.

Počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 stúpol v Taliansku oproti pondelku o 2989. Z nákazy sa doposiaľ vyliečilo 2941 osôb, čo je o 192 viac ako v pondelok, keď bol počet oznámených vyliečených 414. Celkový počet ľudí vrátane mŕtvych a vyliečených, ktorí sa v Taliansku novým koronavírusom nakazili, dosiahol 31.056 prípadov, uviedol šéf Úradu pre civilnú ochranu Angelo Borelli.

Ochorenie COVID-19 evidujú v súčasnosti v 143 krajinách, pričom najviac infikovaných novým koronavírusom SARS-CoV-2 má Čína (takmer 90.000), z ktorej sa nákaza do sveta rozšírila. Druhou najviac postihnutou krajinou je práve Taliansko nasledované Iránom (16.169 infikovaných) a Španielskom (11.312). Piate je Nemecko, kde evidujú 8604 infikovaných osôb.

Straty hlási aj Británia

Na 71 mŕtvych stúpol v utorok v Británii počet obetí nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, čo je nárast o 14 osôb za deň. Informovala o tom spravodajská televízna stanica Sky News. Najnovšie prípady hlásili z Anglicka. Pacienti, ktorí podľahli ochoreniu COVID-19, boli vo veku 45 až 93 rokov a všetci mali vážne zdravotné problémy.

Počet prípadov nákazy stúpol v Británii na 1950, čo je o štvrtinu (407) viac ako v pondelok. Do utorka rána bolo v krajine otestovaných 50.442 ľudí, z ktorých 48.492 malo testy negatívne. Odborníci z londýnskej vysokej školy Imperial College odporučili britskej vláde, aby krajina sprísnila opatrenia v súvislosti s nákazou koronavírusom.

Doterajší postup Londýna sa zameriaval na „zmiernenie“ následkov, čo má za cieľ spomaliť, nie však nevyhnutne zastaviť šírenie epidémie s cieľom znížiť zaťaženie Národnej zdravotnej služby (NHS) v čase, keď nákaza dosiahne vrchol. Na základe modelovania v oblasti výskumu by podľa vedcov aj najefektívnejšia stratégia „zmiernenia“ spôsobila výrazné preťaženie NHS a približne 250.000 ľudí by mohlo na nákazu zomrieť.

Najnovšie články