foto: Wild Bunch

Ľuďom je z neho na zvracanie, no ide o moderný európsky horor, ktorý nemá obdobu a považuje sa za jeden z najlepších filmov roka.

Množstvo filmov dokáže divákov šokovať svojimi surovými a drastickými scénami, pred ktorými uhýbajú zrakom. Je však zvláštna kategória filmov, z ktorých sa ľuďom dvíha žalúdok, no napriek tomu ich obdivujú. Jedným z nich je aj francúzsky film Raw. 

Názov snímky Raw je odvodený od špeciálnych stravovacích návykov, ktoré v sebe zahŕňajú prevažne surové, tepelne neupravované jedlá, prípadne jedlá, ktoré nie sú upravované pri viac ako 40 stupňoch. Zástancovia takejto diéty sú totiž presvedčení, že ak pri varení prekročia túto hranicu, strava stratí živiny a dokonca môže byť aj škodlivá.

Ak ste však čakali film o zdravom stravovaní, musíme vás sklamať. Z tejto charakteristiky naň môžeme použiť akurát slovo surovosť. Obľúbenou potravou hlavnej hrdinky totiž nebude zelenina alebo ovocie, ale surové ľudské mäso. A ústredným sa stáva najmä skúmanie vlastnej sexuality mladého dievčaťa. Mäso v nej totiž prebudí skryté sexuálne túžby.

Justine nastupuje na veterinárnu strednú školu, kde študuje aj jej staršia sestra. Starší spolužiaci si na nováčikov pripravili zvláštny test v podobe množstva potupných situácií, ktoré vyústia až do jedenia surového mäsa. Pre Justine to predstavuje ešte väčší šok, keďže je vychovávaná v striktne vegetariánskom prostredí. Táto skúsenosť jej však zmení radikálne život a prebudí niečo, o čom ani netušila, že v nej drieme. Navyše vďaka tomu zistí temné tajomstvo o vlastnej rodine.

Umelecký horor použil tému kanibalizmu ako metaforu na vyjadrenie nástrah spojených s dospievaním. Nechýba množstvo šokujúcich momentov, bizarných situácií a surovosti. Jednu nechutnú a ťažko stráviteľnú scénu strieda ďalšia a pri niektorých príde nevoľno aj divákovi s naozaj silným žalúdkom.

Párty v márnici alebo zahryznutie do čohokoľvek živého. Pomocou takýchto situácií sledujeme, ako sa slušné a poctivé dievča pod vplyvom rôznych faktorov radikálne mení na nepoznanie. Jej túžba po surovom ľudskom mäse sa prelína so sexuálnou túžbou, až v niektorých momentoch strácame pojem o tom, čo naozaj dokáže hrdinku naozaj uspokojiť.

Justine sledujeme pri množstve bizarných situácií. Vidíme, ako sa s kamarátkou vrhnú na mužov po dopravnej nehode a začnú z nich jesť kúsky mäsa, ako si vášnivo vychutnáva odstrihnutý prst, ako chlapcovi odhryzne časť úst alebo je vypadnuté krvavé zuby z umývadla. Každé svoje možné sexuálne uspokojenie vystrieda jej hlad a túžba po ľudskom mäse.

Režisérka filmu Julia Ducournau svojím debutom šokovala kritikov aj divákov. Podarilo sa jej totiž vytvoriť unikátne dielo o dospievaní rozprávané naozaj netypickou formou. Hlavná predstaviteľka sa v ňom pred našimi očami mení na kanibala a nechýba ani množstvo intímnych a eroticky ladených scén, ktoré siahajú do súkromia dievčaťa, ktoré by malo zostať pred zrakom verejnosti ukryté.

Pri jeho premiére ľudia odchádzali z kín, pretože im bolo nevoľno a nedokázali snímku dopozerať bez toho, aby sa pozvracali. Vo Švédsku sálu opustilo 30 ľudí a dvaja návštevníci filmového festivalu v Toronte nezvládli atmosféru filmu. Jeden z nich omdlel priamo v sále počas premietania a ďalší počas cesty z kinosály. Prišlo im totiž nevoľno a na zvracanie.

Mladá režisérka však nepatrí medzi fanatikov, za akých sú považovaní napríklad Lars von Trier alebo Tom Six, ktorí si takéto škandály užívajú a priam ich vyhľadávajú. Po týchto incidentoch sa dokonca cítila previnilo. Sú však dôkazom toho, že sa jej podarilo naozaj vierohodne vystihnúť každý moment snímky a vytvoriť dielo, na ktoré divák tak skoro nezabudne.

 


Ďalšie články zo série najkontroverznejších filmov:


sk.wikipedia.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )