foto: ‎ABKCO Films

"Očakávam od filmu to, čo väčšina Severoameričanov očakáva od psychadelických drog." Filmy surrealistického režiséra Alejandra Jodorowského plné symbolov sú dnes považované za kultové.

Alejandro Jodorowsky patrí medzi najosobitejších filmových tvorcov. Jeho diela sú kritikmi obdivované a mnohé scény sa už divákovi nedostanú z hlavy. Medzi režisérov najkontroverznejší a zároveň najlepší filmový počin patrí Svätá hora. Je reakciou na autorovu teóriu o zmene ľudstva pomocou kinematografie. 

Hlavnou postavou je Zlodej (Horácio Salinas) pripomínajúci Ježiša Krista. Uteká z mesta, v ktorom vládne diktatúra a stretáva alchymistu (Alejandro Jodorowsky). V spoločnosti ďalších zlodejov, ktorí predstavujú planéty a sú metaforou na vládnuce osoby, sa všetci vydávajú na Svätú horu s cieľom ukradnúť tajomstvo nesmrteľnosti. Tento dej je však vyrozprávaný pomocou scén preplnených symbolikou.

foto: ‎ABKCO Films

V celej snímke dominuje nahota a erotika. Hneď v úvode vidíme ukrižovanie nahých mužov, ďalej nechýbajú ani zvieratá stiahnuté z kože, súlož na verejnosti, sex s horou alebo premena exkrementu na zlato. Každá scéna však v sebe ukrýva hlboký význam a záver filmu je samotnou katarziou pre režiséra. Jodorowsky v nej dáva pokyn všetkým, aj samotným divákom, aby opustili Svätú horu. Kamera sa vzdiali a odhalí celý filmový štáb. Režisér sa s horou rozlúči a privíta skutočný život.

foto: ‎ABKCO Films

Jodorowskému sa podarilo vytvoriť dielo plné symbolov, odkazov, groteskných scén či halucinogénnych obrazov, pri ktorých má divák pocit, že požil LSD. Dokonca samotný film by mal vyvolať v divákovi intenzívnejšie pocity ako droga. Ak si myslíte, že ste videli v kinematografii všetko a nič vás už nedokáže prekvapiť, tento film váš názor jednoznačne zmení.

foto: ‎ABKCO Films

V snímke vidíme jasný vplyv rôznych náboženstiev či dokonca siekt. Rovnako na pozadí bizarných scén nechýba ani dokonalé zachytenie dobových politických udalostí. V čase svojho vzniku išlo dokonca o najdrahší mexický film, čomu svedčia aj majestátne masové scény či prepracované kulisy v každom zábere. Finančne ho podporil manažér skupiny The Beatles po tom, ako boli John Lennon a George Harrison nadšení z predošlého režisérovho filmu El Topo.

foto: ‎ABKCO Films

Alejandro Jodorowsky nie je iba bežný filmový režisér. Je to predovšetkým umelec, spisovateľ, výtvarník, scénograf, ktorého prirovnávajú k Markízovi de Sademu. Jeho filmy sú však ozajstným majstrovským dielom, pri ktorom si dá záležať na každom detaile. Svedčí o tom aj fakt, že pred natáčaním Svätej hory strávil týždeň so zenovým majstrom a počas toho vôbec nespal. A zaručene nič podobné v kinematografii nenájdete.

Pozrite si trailer na tento zvláštny filmový a umelecký skvost

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
csfd.czfilm.avclub.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )