Foto: Burk Uzzle, Facebook (Randy Hamrick)

Táto fotografia sa stala symbolom festivalu Woodstock, najväčšej hippies udalosti v Amerike, ktorá sa odohrala v lete 1969, známom aj ako leto lásky.

A leto lásky táto fotografia doslova definuje. Napadlo by vás však čo i len vo sne, že pár, ktorý sa preslávil touto jedinou fotografiou, je ešte stále spolu? Ak vo vás drieme duša romantika, tak určite áno. Nick robil v auguste 69 barmana a jeho priateľka Bobbi, s ktorou bol ešte len desať týždňov, čapovala pivo.

Pôvodne sme tam ani nechceli ísť,” spomína Bobbi. “Počuli sme v rádiu správy. Hovorili o úplnom šialenstve a varovali ľudí, ktorí chceli ísť na Woodstock, aby nešli. A tak sme išli. Mali sme predsa 20 a zaujalo nás to. Niečo sa tam dialo.” Na nasledujúce dni bola farma Maxa Yasgura v štáte New York zaplavená dažďom, opustenými autami, tisíckami návštevníkov a dobrou náladou.

Hlavným lákadlom boli vystupujúci. Jimi Hendrix, The Who či Janis Joplin. Najväčšie hviezdy 60. rokov sa tu stretli a prepísali hudobné dejiny. Bobbi, Nick a niekoľko ich ďalších kamarátov išli na festival autom. Išli tak ďaleko, ako sa len dalo. V istom bode sa však dostali do hustej zápchy, ktorá sa nehýbala. Tu veľmi rozumne svoje auto opustili a pobrali sa na festival.

Kráčali sme pomedzi stovky ľudí. Nemali sme žiadne informácie, nebol žiadny Twitter ani internet. Videli sme len dav, ako sa hýbe jedným smerom. Tak sme ich nasledovali,” pokračuje Bobbi. “Bola to oáza ľudskosti.” Medzi množstvom novinárov tu bol aj fotograf Burk Uzzle z agentúry Magnum, ktorý predtým fotil aj pre časopis Life.

V nedeľu ráno hrali na pódiu Jefferson Airplane. Bobbi a Nick stáli po kolená v bahne a objímali sa. Burk Uzzle tento moment označil za absolútne čarovný. Odfotil ich bez toho, aby o tom vôbec tušili. O rok na to vyšiel soundtrack Woodstocku. Na jeho obale bola Burkova fotografia. Jeden z priateľov Nicka a Bobbi, ktorí stále randili, ho kúpil a priniesol im ho.

Nick a Bobbi sa vzali dva roky po Woodstocku. Od roku 1971 až do dnes sú manželmi. On sa stál tesárom a stavebným inšpektorom a ona sa stala sestričkou. Na legendárnu fotografiu by aj zabudli, no v roku 1989 ich kontaktoval časopis so žiadosťou o použitie fotografie, k 20. výročiu festivalu. Nick a Bobbi majú doma jednu z troch originálnych kópii fotografie, ktorú im podpísal aj samotný Burk.

Pozri aj: Tri dni lásky, ktoré zmenili svet. Zverejnili doteraz zabudnuté fotografie a videá z festivalu Woodstock, ktoré vám priblížia jeho nezabudnuteľnú atmosféru

thevintagenews.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )