Foto: bethelwoodscenter, history (Instagram)

Archív plný fotografií a videozáznamov z festivalu Woodstock, ktoré boli celé desaťročia zabudnuté, si môžete online prezrieť aj vy.

Tri dni lásky, začiatok éry open-air hudobných festivalov. Kultový, nezabudnuteľný a legendárny festival Woodstock bol udalosťou, ktorá navždy zmenila históriu. 40 interpretov a viac ako 400-tisíc návštevníkov. Fotografií z tohto podujatia ste už určite videli mnoho. Tieto však celkom určite nie. Museum at Bethel Woods totiž len nedávno zverejnilo na svojej stránke archív foto a video záznamov 29 účastníkov festivalu, ktoré ukazujú, neopakovateľnú atmosféru detí kvetov a festivalu na farme Maxa Yasgura.

V roku 1969 bolo obyvateľstvo Spojených štátov amerických rozdelené na dva “tábory”. Patriotov, ktorí obhajovali intervenciu USA vo Vietname a tých, ktorí nechceli o vojne ani počuť. Práve z tejto druhej skupiny ľudí vznikla koncom 60. rokov v USA hnutie hippies, deti kvetov, ktoré sa už nemohli pozerať na tisícky mŕtvych Američanov (a desaťtisíce Vietnamcov) v zbytočnej vojne na opačnej strane pologule. V roku 1969 sa deti kvetov rozhodli aspoň na pár dní uniknúť z reality a sveta krvavej vojny a zorganizovali festival, ktorý navždy zmenil svet.

Festival Woodstock zaradil časopis Rolling Stone medzi 50 momentov, ktoré navždy zmenili históriu rock and rollu. Na festivale vystúpilo presne 40 interpretov a skupín, medzi nimi nechýbali také mená ako Jimmy Hendrix, The Who, Carlos Santana, Janis Joplin či Jefferson Airplane. Zúčastnilo sa ho viac ako 400-tisíc ľudí, pričom niektoré odvážnejšie odhady uvádzajú až neuveriteľných 700-tisíc návštevníkov.

Počet ľudí, ktorí sa v auguste 1969 zúčastnili festivalu Woodstock na pozemku farmára Maxa Yasgura sa totiž presne zistiť nedá. Organizátori festivalu totiž prvotne očakávali asi 60-tisíc návštevníkov, no nakoniec sa v predpredaji predalo až 180-tisíc lístkov. Na Woodstock však zamierilo až milión “hipíkov”. Organizátori kontrolu lístkov priamo na festivale nezvládli a nakoniec rezignovali. Woodstock bol už prvý deň vyhlásený za voľný festival, s otvorenými bránami pre každého, kto sa ešte zmestil.

Celý priebeh festivalu mierne narušilo počasie. Trávnatá lúka sa po dažďoch premenila na bahno. Zavládol chaos, problémy so zásobovaním festivalu potravinami, pitnou vodou a nedostatkom sociálnych zariadení. Ani tieto negatíva však nezabránili tomu, aby sa Woodstock stal na tri dni miestom plným porozumenia, mieru a lásky.

Celý archív novozverejnených fotografií a videozáznamov priamo od 29 účastníkov festivalu Woodstock nájdete na tomto odkaze.

Pozri aj: 20+ fascinujúcich fotografií jedného z najšialenejších festivalov sveta Burning Man, ktorý sa každoročne koná v púšti

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )