Foto: Oravská galéria

Oravská galéria v Dolnom Kubíne v pondelok otvára 45. sezónu na Slanickom ostrove umenia ležiaceho uprostred Oravskej priehrady v Námestove.

Unikátna prírodná expozícia, ktorá dokumentuje tradičné ľudové umenie, oravskú kamenársku tvorbu či maľby na skle, bude pre návštevníkov v tomto roku prístupná do polovice septembra. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Slanický ostrov umenia patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne lokality a turistické atrakcie na Orave. Podľa riaditeľky Oravskej galérie je opradený rôznymi príbehmi a zaujímavosťami.

Foto: Wikimedia commons (Oravská galéria v Dolnom Kubíne)

Prístupný je iba pre lodnú dopravu. Tá okrem prepravy na ostrov ponúka i vyhliadkovú plavbu. „Návštevníkov v prípade záujmu prevezie loď OG Slanica, konkrétne z prístavu č. 2 zo Slanickej Osady,“ spresnila riaditeľka galérie, Ľuptáková.

Asi 30-minútová zastávka na ostrove je spojená s prehliadkou expozícií zo zbierok Oravskej galérie. „Okružná vyhliadková plavba po Oravskej priehrade navyše ponúkne panorámu okolitých hôr, ktorým dominuje Babia Hora a oravská časť Západných Tatier – Roháče,“ dodala.

Foto: Oravskagaleria.sk

Ostrov uprostred Oravskej priehrady je pozostatkom pôvodného zátopového územia. Vyvýšenina s kostolom a kalváriou bola dominantou obce Slanica, ktorá spolu s ďalšími štyrmi obcami skončila v roku 1953 pod hladinou priehrady. V interiéri kostola sa nachádza expozícia tradičnej plastiky a maľby. Pred ním stojí pomník prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka, rodáka zo Slanice. V rámci programu Hudobného leta organizuje na ostrove Dom kultúry v Námestove začiatkom leta koncerty vážnej hudby.

Pozri aj: Oravský hrad: Povstania, slávny upír aj nemeckí nacisti. Jeden z najkrajších slovenských hradov, ktorý ukrýva tisíce príbehov

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články