Výskumná stanica Halley VI

Výskumná stanica Halley VI,Foto: Flickr.com (Forgemind ArchiMedia)

Bez ľudí zbiera dáta už viac ako 140 dní.

Je neustále v pohybe, neustále v ohrození a aktuálne celkom bez posádky. Už tretiu zimu po sebe ostáva antarktická výskumná stanica Halley VI bez prítomnosti vedcov a personálu. Napriek tomu sa ju inžinierom podarilo spojazdniť tak, aby vo výskume pokračovala celkom sama bez ľudského zásahu, informuje inštitút British Antarctic Survey. Slávna stanica, ktorá pomohla odhaliť ozónovú dieru, je tak svetovým unikátom. 

Britská antarktická stanica Halley VI bola unikátom už od svojho vzniku. Bola totiž prvou plne premiestniteľnou pozemnou výskumnou stanicou v histórii. To, že bude možné výskumné centrum presúvať, bolo totiž jediným riešením bezpečnosti. Halley VI sa totiž nenachádza na „pevnej pôde“. Vybudovaná bola na pevninskom šelfe, ktorý nie je tak úplne stabilným. V roku 2012 sa v ňom navyše objavila masívna trhlina, ktorá sa presúvala smerom k výskumnej stanici a hrozilo, že by sa Halley mohla jednoducho prepadnúť do priepasti.

Objav ozónovej diery

Halley VI, ktorá je v prevádzke od antarktického leta 2012, bola teda vybudovaná tak, aby ju mohli inžinieri pomerne jednoducho presúvať z rizikových oblastí šelfu do tých bezpečnejších. Aktuálna stanica je už šiestym výskumným centrom v poradí. Inštitút British Antarctic Survey totiž odštartoval projekt Halley už v roku 1956 s cieľom skúmať atmosféru Zeme. Najväčším úspechom projektu bolo objavenie ozónovej diery v roku 1985 s pomocou Dobsonovho spektrofotometra.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa British Antarctic Survey (@britishantarcticsurvey),

Nestabilný ľad

Stanica Halley VI mala problémy od začiatku svojej existencie. Už v roku 2012 ju ohrozovali obrovské praskliny v šelfe vystupujúcom do Weddelovho mora. Nestabilný ľad potom v roku 2017 donútil personál výskumnej stanice počas antarktickej zimy stanicu opustiť. V období, kedy teploty na kontinente siahajú k absolútnym extrémom a Slnko niekoľko týždňov nevychádza nad horizont, nechcel nikto riskovať ohrozenie zdravia či životov výskumníkov v dôsledku technických problémov. Rovnako sa britský inštitút rozhodol aj v roku 2018 a naposledy výskumný tím a personál stanice už vo februári. Tentokrát sa však výskum nezastavil.

Opustená, no predsa funkčná

Inštitút British Antarctic Survey prostredníctvom svojej tlačovej správy informuje, že Halley VI ostáva aj bez posádky počas zimných mesiacov naďalej v prevádzke. Inžinierom sa s pomocou mikro-turbíny generujúcej elektrickú energiu, ktorá pracuje aj v teplotách -40°C, podarilo udržať systémy monitorujúce klimatické, ozónové a kozmické počasie v chode aj bez toho, aby museli byť prevádzkované človekom. Systémy zbierajú dáta už viac ako 140 dní a vedci funkčnosť stanice môžu každý deň kontrolovať s pomocou webkamery.

Foto: Turbína na stanici Halley VI (British Antarctic Survey)

V antarktickom výskume ide o významný celosvetový míľnik. Väčšina výskumných staníc ostáva totiž počas zimného obdobia, ktoré trvá spravidla od marca do októbra opustených a ich prístroje nečinné. Halley VI sa stáva historicky prvou stanicou, ktorá využila turbínu na generovanie energie počas zimného obdobia v čase, kedy je navyše celá stanica úplne opustená. Vedci si od tejto zmeny sľubujú komplexnejšie dáta a rozšírenie možností budúceho výskumu.

Uložiť článok

Najnovšie články