Ilustračná foto: Pixabay

3. februára preletel bezpečne okolo Zeme asteroid 2020 BX12.

Aj keď prelietanie asteroidov okolo Zeme nie je ničím neobvyklým, vždy táto udalosť vzbudí veľkú pozornosť. Zvyčajne prelietajú v bezpečnej vzdialenosti od našej planéty a nie je dôvod na obavu. Astronómovia sú ale vtedy vždy nadšení, lebo môžu tieto vesmírne telesá pozorovať. A tak tomu bolo aj v tomto prípade. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Takmer polkilometrová skala

Asteroid 2020 BX12 má v priemere maximálnu veľkosť do 450 metrov a vesmírom sa pohybuje rýchlosťou až 90-tisíc kilometrov za hodinu. Bol teda jedným z tých väčších, ktoré prelietali v poslednej dobe okolo Zeme, ako informuje Science Alert.

3. februára tak bezpečne preletel vo vzdialenosti viac ako 4,3 milióna kilometrov od Zeme. Pre lepšiu predstavu, je to 11-násobná vzdialenosť ako je vzdialený Mesiac od Zeme.

Tento prelet sledovali aj astronómovia z observatória Arecibo nachádzajúceho sa na ostrove Portoriko a vyhotovili niekoľko fotografií asteroidu. Pritom si všimli si jednu zvláštnu vec.

Nebol sám

Asteroid má totiž svoj vlastný mesiac. Je síce malý, má v priemere iba 70 metrov, no v porovnaní k veľkosti samotného asteroidu je to pomerne veľký objekt.

Foto: Arecibo Observatory/Planetary Radar Science Group

Predbežná analýza naznačuje, že primárny asteroid je guľatý objekt s priemerom najmenej 165 metrov, ktorý sa otáča približne raz za 2,8 hodiny,napísali astronómovia vo vyhlásení.Jeho satelit má priemer približne 70 metrov a točí sa každých 49 hodín. Vzdialenosť medzi oboma telesami je najmenej 360 metrov, čo vyplýva z pozorovania uskutočneného 5. februára.

Nie je to netypické

Pre asteroidy nie je vlastne také zvláštne, že majú mesiace. Aj v hlavnom páse asteroidov (pásme planétok) nachádzajúcom sa medzi Marsom a Jupiterom je možné nájsť asteroidy so svojimi mesiacmi. Niektoré asteroidy majú dokonca dva mesiace a niekedy sa stane, že vznikne binárny asteroid, kedy sú obidva objekty takmer rovnako veľké.

Ilustračná foto: Pixabay

Nevieme, ako sa to deje

Astronómovia stále naisto nevedia, ako asteroid získa svoj mesiac. Objekty sa mohli vytvoriť spoločne, môžu to byť kúsky z nejakej kolízie alebo jednoducho objekty okolo seba iba preleteli a tak sa k sebe pripútali. No čím bude viac pozorovaní, tým lepšie tomu môžu astronómovia porozumieť.

Ako dopadne asteroid 2020 BX12 so svojím mesiacom sa už zrejme nedozvieme. K Zemi sa totiž opäť priblíži najskôr až o 90 rokov.

Uložiť článok

Najnovšie články