Mačka

Foto: Unsplash.com

Veda má mnohokrát zvrátenú tvár.

Len pred niekoľkými dňami sme vám priniesli článok o psoch, ktoré boli kruto týrané pre výskumné účely. Na povrch teraz vyplávali ďalšie zverstvá, ktoré vláda a laboratória páchajú na zvieratách. Výskum začal ešte v roku 1982, vláda do neho investovala 22-miliónov dolárov a o život prišlo takmer 4 000 nevinných zvierat.

Zvrátené experimenty


Pred niekoľkými dňami uverejnila organizácia s názvom White Coat Waste Project (WCW) vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že americká vláda podporovala absolútne nepotrebný experiment, ktorý sa nedá označiť inak, než zvrátený. Laboratóriá skupovali mŕtve mačky a psy z ázijských tržníc a ich pozostatkami nakŕmili mačky, kým mačacie pozostatky vpichovali do tiel myší.

Zbytočné testovanie

NBC News sa vo svojej reportáži vyjadrili, že WCW týmto poukazuje na fakt, na aké zbytočné a nechutné experimenty vyhadzuje vláda peniaze. Konkrétne tento experiment totiž neprináša žiadne výsledky a nie je vôbec užitočný. Mačky nútené ku kanibalizmu či mačky kŕmené pozostatkami psov, to ani nie je experimentovanie, ale úbohé šialenstvo bez akéhokoľvek náznaku logiky či zdravého rozumu.

Štúdium príčin toxoplazmózy

Cieľom niektorých experimentov malo byť pôvodne štúdium príčin toxoplazmózy, nebezpečného infekčného ochorenia, ktorým sa človek môže nakaziť konzumáciou zle uvareného mäsa alebo pri kontakte s mačacími výkalmi. Tieto experimenty prebiehali medzi rokmi 2003 až 2015 a za obeť im padlo viac ako 400 psov a 100 mačiek z Vietnamu, Číny, Etiópie a ďalších krajín. Už samotný fakt, že sa kvôli experimentu utratilo toľko zvierat, je hrozný, no desivý je fakt, že ich americká vláda zabezpečila z pochybných miest.

Mačacia farma

Výskum sa odohral v laboratóriu v Marylande a toto nie je prvý prípad, kedy činnosť tohto laboratória pritiahla na seba pozornosť orgánov. V laboratóriu výskumníci zámerne párili mačky už od roku 1982, aby ich mohli čo najviac nakaziť toxoplazmózou. Tú zbierali z ich výkalov po dobu 2 až 3 týždňov a potom ich utratili.

Najvyšší čas nechutné experimenty zastaviť

Každý detail o krutých výskumoch, ktorý prenikne na verejnosť je horší a horší. WCW tvrdí, že v niektorých prípadoch boli mačky nútené požierať orgány iných mačiek, ktoré už boli utratené. Takéto experimentovanie je jednoznačne neprípustné a nechutné. Je najvyšší čas, aby takéto experimenty skončili, veda už totiž pokročila dostatočne na to, aby na výskumy nemuseli byť krutým spôsobom využívané zvieratá. To platí aj v prípade toxoplazmózy, za ktorej skúmanie sa laboratóriá pokúsili ukryť.

WCW vo svojej správe dodáva, že posledné užitočné údaje boli zozbierané možno pred 20 rokmi, dnes je však už takýto výskum toxoplazmózy celkom irelevantný.

allthatisinteresting, whitecoatwaste
1
Uložiť článok
Komentovať