Foto: Humánny pokrok

Ochranári z Humánneho pokroku zverejnili šokujúce zábery z kožušinovej farmy pri Martine.

Združenie pre rozvoj ľudskosti a udržateľnosti, Humánny pokrok, zverejnilo zábery z kožušinovej farmy v Príbovciach pri Martine, kde chovajú 4 až 5 tisíc norkov amerických. Zábery, ktoré včera odvysielala aj Markíza, uzreli svetlo sveta v čase, keď mnohé krajiny a módne značky dávajú od pravých kožušín ruky preč. 

Na zverejnených záberoch je vidieť niekoľko norkov ako sa tlačia v malej drôtenej klietke bez podstieľky. Nemôžu si pohodlne ľahnúť ani sa prebehnúť. Sú vystresované a navzájom sa napádajú, o čom svedčia aj otvorené hnisajúce rany. Združenie ochrancov zvierat sa domnieva, že slovenská verejnosť má právo vidieť, v akých podmienkach chovajú zvieratá na legálnej kožušinovej farme.

Foto: Humánny pokrok

„Zábery, ktoré máte možnosť vidieť v reportážach TV Markíza, nie sú v kožušinovom priemysle ničím výnimočným. Ide o bežnú prax, ktorá očividne platí aj na Slovensku. Zvieratá na kožušinových farmách žijú  na ploche menšej ako jeden meter štvorcový, sú vystresované, trpia a časom sa doslova zbláznia. Kožušinové farmy v žiadnom prípade nedokážu poskytnúť týmto zvieratám také podmienky, aké potrebujú a majú v divočine. Potvrdzuje to aj veda. Šťastné norky na kožušinových farmách nenájdete,“ vysvetľuje Alexandra Demetrianová z Humánneho pokroku.

Foto: Humánny pokrok

Aktivisti  z Humánneho pokroku dnes spúšťajú petíciu za zákaz kožušinového chovu na Slovensku a apelujú na verejnosť, aby svojimi podpismi podporila ich kampaň „Ide o chlp“. Cieľom je presvedčiť poslancov a poslankyne, aby zákaz chovu zvierat na kožušiny podporili v parlamente. Podľa prieskumu agentúry Focus až  68 % Slovákov a Sloveniek odmieta kožušinový chov. „To je nesmierne vysoké číslo, ktoré potvrdzuje, že je najvyšší čas poslať kožušinové farmy do histórie,“ dodáva koordinátorka kampane Alexandra Demetrianová.

Európa kožušinový chov odmieta

Európou sa pritom valí vlna legislatívnych zákazov kožušinových fariem. Za posledných 20 rokov tieto chovy postavilo mimo zákon trinásť krajín vrátane Rakúska a Českej republiky. Zákaz prešiel českým senátom vlani a tento rok vstúpil do platnosti. Na farmách v Česku dnes možno nájsť len prázdne klietky po líškach a norkoch. Na Slovensku by sa podobný legislatívny zákaz týkal jedinej farmy – v Príbovciach, kde chovajú na kožušiny norka amerického. Legislatívny zákaz kožušinových fariem okrem susedného Česka a Rakúska v uplynulých rokoch prijali aj v Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bosne a Hercegovine, ale aj Belgicku, Holandsku, Nórsku a úplne prvou krajinou v Európe bolo Spojené kráľovstvo. Aktuálne sa o takomto zákaze rokuje aj na Ukrajine a v Bulharsku.

Kožušinový priemysel

Kožušinový priemysel chová a spotrebuje ročne 100 miliónov zvierat. Ich kožušiny sa používajú na výrobu kabátov, no najmä doplnkov – goliere a rukávy, lemovanie na topánky, brmbolce na tašky a čapice, apod. V kožušinovom priemysle sú populárne norky, líšky, ale aj činčily. Aby sa ich kožušina zachovala v čo najlepšej kvalite, zvieratá zabíjajú plynom, elektrickým prúdom tyčou cez konečník, alebo im jednoducho zlomia väzy. Na výrobu jedného kožuchu je napríklad potrebná kožušina z viac ako 60-ich norkov.

Uložiť článok

Najnovšie články