Ilustračná foto: Unsplash

Planéta Zem aj naďalej horí. Nasledujúcich päť rokov bude najteplejších v histórii meraní.

Je takmer isté, že obdobie medzi rokmi 2023 až 2027 bude najteplejšie v histórii meraní. Teploty vzduchu vyženú vysoko skleníkové plyny v kombinácii s klimatickým javom El Niňo, varovala v stredu Organizácia Spojených národov (OSN). TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Článok pokračuje pod videom ↓

Najteplejšie osemročné obdobie bolo doposiaľ zaznamenané medzi rokmi 2015 až 2022. No vzhľadom na klimatické zmeny budú teploty podľa meteorológov ďalej stúpať.

„Existuje 98-percetná pravdepodobnosť, že aspoň jeden z nasledujúcich piatich rokov a toto päťročné obdobie ako celok budú najteplejšie v histórii meraní,“ uvádza Svetová meteorologická organizácia (WMO).

Foto: Pexels (Markus Spiske)

Priemerný nárast teploty sa znížiť nedarí, deje sa opak

V Parížskej dohode z roku 2015 sa krajiny dohodli, že obmedzia nárast globálnej teploty pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím medzi rokmi 1850 a 1900. Ak by to bolo možné, jej nárast chceli obmedziť na 1,5 stupňa Celzia.

V roku 2022 bola priemerná svetová teplota vzduchu v porovnaní s predindustriálnym obdobím vyššia o 1,15 stupňa Celzia. Podľa WMO existuje 66-percentá šanca, že táto teplota prekročí stanovený cieľ 1,5 stupňa aspoň v jednom z nasledujúcich piatich rokov. Podľa predpovedí by v každom z týchto rokov mala byť teplota v porovnaní s predindustriálnym obdobím vyššia o 1,1 až 1,8 stupňa Celzia.

Ilustračná foto: Pixabay

Hoci to neznamená, že Parížska dohoda nebude dodržaná, WMO varuje, že hranicu 1,5 stupňa Celzia budeme dočasne prekračovať stále častejšie, uviedol šéf WMO Petteri Taalas.

Musíme byť pripravení

WMO pritom nedávno upozornila na rastúcu pravdepodobnosť, že sa v nasledujúcich mesiacoch sformuje jav El Niňo. Je to prirodzene sa vyskytujúci klimatický jav, spojený so zvyšujúcou sa teplotou vzduchu na Zemi. V niektorých častiach sveta je spojený so suchom a v iných zase s výdatnými dažďami. Ide o odchýlku v systéme morského prúdenia v Tichom oceáne.

Foto: Pexels

„Toto bude mať ďalekosiahle následky pre zdravie, potravinovú bezpečnosť, manažovanie vody a životné prostredie. Musíme byť pripravení,“ uviedol Taalas.

Podľa WMO je pravdepodobné, že v roku 2023 budú teploty vyššie, než boli v priemere medzi rokmi 1991 – 2020 vo všetkých regiónoch okrem Aljašky, Juhoafrickej republiky a niektorých častí Austrálie. Časti južného Tichomoria budú pravdepodobne chladnejšie.

Uložiť článok

Najnovšie články