Foto: Archeological Prospection

Nový objav všetkých prekvapil.

Vedci objavili záhadnú štruktúru v tvare písmena L, ktorá sa nachádza v podzemí neďaleko pyramíd v Gíze. Jej účel zatiaľ nie je jasný, môže byť vstupom do doteraz neobjavenej časti pod pyramídami.

Vedci objavili záhadnú podzemnú štruktúru

Ako informuje web Live Science, archeológovia objavili za pomoci metód diaľkového snímania záhadnú štruktúru v tvare písmena L v podzemí západného cintorína v Gíze. Na západnom cintoríne sa nachádzajú miesta posledného odpočinku členov kráľovskej rodiny a vysokopostavených úradníkov, píše tím vedcov v štúdii publikovanej v Archeological Prospection.

Foto: Archeological Prospection

Uprostred cintorína sa nachádza oblasť, kde sa nenašli žiadne nadzemné stavby. Vedci sa preto rozhodli zmapovať miesto za pomoci špeciálnych metód v nádeji, že možno nájdu ukryté podzemné štruktúry. Napokon sa to aj podarilo. Tím našiel anomáliu približne 2 metre pod povrchom. Ide o štruktúru v tvare písmena L, s dĺžkou najmenej 10 metrov.

Výkopové práce už prebiehajú

Z doteraz získaných údajov sa zdá, že štruktúra bola vyplnená pieskom, čo znamená, že bola zasypaná až po jej vybudovaní, napísal tím v štúdii. Hlbšie zas zrejme pozostáva zo štrku a z piesku, alebo možno odborníci natrafili na vzduchovú bublinu.

Foto: Nina at the Norwegian bokmål language Wikipedia, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

V súčasnosti už prebiehajú vykopávky, ktorých cieľom je zistiť, čo to vlastne je a na čo by mohol objekt slúžiť. Odborníci sú ale presvedčení o tom, že nejde o prírodnú štruktúru, ale o niečo, čo jednoznačne vytvorila ľudská ruka.

Uložiť článok

Najnovšie články