Záber z dokumentu Royal Family (1969) Foto: Profimedia

Pred desiatkami rokov sa Alžbeta II. rozhodla, že by už nemal byť pre ľudí dostupný. Dnes je to inak a môžu si ho pozrieť úplne všetci.

Ak patríte medzi fanúšikov britskej kráľovskej rodiny, máme pre vás tip na dokument, ktorý zakázala samotná kráľovná, informuje LAD Bible. Zmienka o ňom sa objavila aj v seriáli Koruna (The Crown), kde mu bola venovaná jedna celá epizóda. V dobe svojho vzniku vyvolal rozruch a dlhé roky si ho ľudia nemohli kvôli rozhodnutiu kráľovnej pozrieť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dokument s názvom Royal Family (Kráľovská rodina) zachytil unikátny pohľad do všedného života Alžbety II., princa Philipa, vojvodu z Edinburghu či princa Charlesa a ďalších. V roku 1969 ho uviedol kanál BBC 1 a ako by ste možno aj predpokladali, pritiahol k obrazovkám obrovské množstvo divákov. Rekord v sledovanosti, ktorý svojho času vytvoril, je v Británii dodnes výnimočný.

Podľa kráľovnej je až príliš intímny

O osem rokov neskôr ale kráľovná prehodnotila jeho vznik a rozhodla sa ho zakázať. Podľa LAD Bible bolo dôvodom tohto kroku to, že oľutovala, že pustila štáb tak blízko k sebe a rodine, pretože poskytol až príliš intímny pohľad na život britskej monarchie.

Záber z dokumentu Royal Family (1969) Foto: Profimedia

Taký všedný, až je podľa divákov nudný

Ak teda patríte medzi ľudí, ktorí premýšľajú nad tým, ako v skutočnosti žijú, keď sa nevenujú oficiálnym povinnostiam, práve táto snímka pozná odpoveď. Celé roky nebola oficiálne dostupná, až sa v júni tohto roka objavila na YouTube.

Zverejnil ju kanál British History Documentaries a momentálne si ju tu môžete voľne pozrieť v plnej, 90-minútovej verzii. Viacerí z divákov, ktorí ho videli, sa ale zhodujú na tom, že ide jednoducho o jednu veľkú nudu. Ukazuje scény ako všedné grilovanie či nákup zmrzliny.

Záber z dokumentu Royal Family (1969) Foto: Profimedia

Kamery snímali ich životy rok a pol

Dokument je však unikát svojho druhu a práve v tom spočíva jeho čaro. Podľa oficiálneho popisu na IMDb vznikal celých 18 mesiacov a nachádzajú sa v ňom zábery z Buckinghamského paláca, hradov Windsor či Balmoral.

Na druhej strane je pochopiteľné, prečo sa ho kráľovská rodina rozhodla po čase stiahnuť. Je veľkou fascináciou sama o sebe a už aj tak na seba priťahuje množstvo pozornosti a táto snímka zašla ešte ďalej, do ich úplného súkromia.

Uložiť článok

Najnovšie články