Foto: Lush

Boj proti testovaniu kozmetiky na zvieratách je náročný. Táto mladá žena sa rozhodla poriadne vizuálne ukázať ľuďom, čo tieto zvieratá musia zažívať v laboratóriách.

Mladá umelkyňa sa rozhodla, že poukáže na problém, akým je testovanie rôznych výrobkov na zvieratách. Docieliť to chcela poriadne dramaticky, a preto sa rozhodla, že sa nechá zatvoriť do výkladu obchodu, kde na nej testovali rôzne kozmetické prípravky.

Jacqueline Traide má len 24 rokov, no problém s testovaním kozmetiky na zvieratách ju trápi už dlhodobo. Spojila teda sily s výrobcom kozmetiky Lush, ktorý voči tomuto bojuje aj vo svojej kampani a predstavenie bolo na svete. Jacqueline bola zavlečená do výkladu obchodu Lush, kde musela vydržať niekoľko testov v role zvieraťa. Pohľad na to bol brutálny, no stále to bol len zlomok toho, čo zažívajú zvieratá za zatvorenými dverami laboratórií kozmetických firiem.

#jacquelinetraide

Príspevok, ktorý zdieľa Luca Mezzadri (@lucamezzadri),

Stále však išlo o predstavenie a po celý čas mohla Jacqueline  komunikovať s lekárom vykonávajúcim testy alebo pokojne vstať a odísť. Rozhodla sa však ostať a zvládnuť to a okoloidúci sa tak pozerali na to, ako jej lekár vyholil časť vlasov a obočie, donútil ju zjesť rôzne látky a tabletky, či testoval znášanlivosť rôznych produktov s pokožkou. V tom je zároveň rozdiel medzi týmto a laboratórnymi zvieratami, ktoré sú vychovávané len pre použitie ľudí a odsúdené na život plný zneužívania.

Zmyslom celého protestu bolo rozprúdenie konverzácie o tejto problematike medzi širokou verejnosťou. Vystúpenie či protest sa kontroluje veľmi ľahko, no zvieratá sa sami za seba postaviť nemôžu. Preto šlo najmä o zvýšenie povedomia a snahu začať sa o tom rozprávať a v konečnom dôsledku to aj zmeniť.

Ohlasy na túto akciu boli hlavne pozitívne a mnoho ľudí sa vďaka tomu dozvedelo, aké zastaralé praktiky sa stále považujú za normálne. Hlavné však je, že s tým všetci môžeme niečo urobiť a zabrániť tak tomu.

Pozri aj: Zviera už nebude vecou a zvieracie cirkusy budú zakázané. Slovensko sa zaradí medzi najvyspelejšie krajiny vo vzťahu k prístupu k zvieratám

theguardian.com
Uložiť článok

Najnovšie články