Foto: TASR - Jakub Kotian

Za štvrtok na slovensku pribudlo 43 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Najväčší počet nových prípadov ochorenia COVID-19, ktoré nahlásili za štvrtok (6. 8.), zaznamenali okrem hlavného mesta aj regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prievidzi, Trenčíne, Košiciach a Nových Zámkoch.

Ide o importované prípady zo zahraničia, ale aj o dohľadané úzke kontakty s už potvrdenými prípadmi ochorenia. TASR o tom informoval Marek Eliáš z komunikačného referátu Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Prípady zo zahraničia a kontakty

foto: TASR – Martin Baumann

RÚVZ so sídlom v Prievidzi zaznamenal vo svojej územnej pôsobnosti osem nových potvrdených prípadov. Dva z nich sú importované zo zahraničia, pričom obe osoby rešpektovali aktuálne platné opatrenie ÚVZ SR a iniciatívne sa prihlásili. Išlo tiež o dohľadané kontakty už potvrdených prípadov.

RÚVZ so sídlom v Trenčíne zaznamenal tri nové potvrdené prípady ochorenia COVID-19, a to v okrese Nové Mesto nad Váhom. Aj v týchto prípadoch ide o úzke kontakty už potvrdených prípadov v kontrolovanom ohnisku nákazy.

RÚVZ so sídlom v Košiciach zaznamenal rovnako tri nové potvrdené prípady. Dva sú výsledkom dohľadania kontaktov pozitívnej osoby, v jednom prípade stále pokračuje epidemiologické vyšetrovanie.

foto:TASR – Dano Veselský

RÚVZ so sídlom v Nových Zámkoch vedie taktiež v jednom prípade epidemiologické vyšetrovanie, v ostatných dvoch ide o import zo zahraničia. “Osoby sa po návrate na územie SR iniciatívne prihlásili na RÚVZ so sídlom v Nových Zámkoch,” poznamenal Eliáš.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR naďalej aktívne a dôsledne dohľadávajú úzke kontakty pozitívnych osôb, ktorým nariaďujú domácu izoláciu a zabezpečujú testovanie na ochorenie COVID-19. Zároveň sa odber klinických vzoriek realizuje aj u suspektných osôb, repatriantov a ďalších indikovaných osôb.

Odporúčania hygienikov

ÚVZ SR v tejto súvislosti upozorňuje na dôsledné dodržiavanie aktuálne nariadených a odporúčaných opatrení na celoštátnej úrovni, ale aj prijatých vybraných opatrení na lokálnej úrovni. Odporúča tiež zvážiť nevyhnutnosť cestovania do zahraničia, organizovanie veľkých rodinných osláv a návštev, na ktorých sa zíde väčší počet ľudí, aj z rôznych oblastí Slovenska alebo zo zahraničia. Pripomína tiež základnú zásadu ROR, teda rúško – odstup – ruky/dezinfekcia.

Konzílium epidemiológov zatiaľ termín stretnutia dohodnutý nemá

foto: TASR – Pavol Zachar

Termín stretnutia konzília epidemiológov stanovený zatiaľ nie je. Pre TASR to uviedol tlačový odbor Úradu vlády SR. Za posledný týždeň pribudli desiatky potvrdených prípadov na ochorenie COVID-19, rovnako aj úmrtia.

Slovensko doteraz eviduje 2523 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Vo štvrtok (6. 8.) pribudlo 43 potvrdených prípadov nákazy. Úmrtí je celkovo 31. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR plánuje na svojej pôde stretnutie pandemickej komisie, ktorá by mala odobriť pandemický plán. Stať by sa tak malo v utorok (11. 8.).

Do pandemického plánu potreboval rezort podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) zapracovať viaceré pripomienky. Avizoval však vytvorenie štyroch pracovných skupín, ktoré sa zaoberajú imunizáciou obyvateľstva, vytvorením semaforov pre zariadenia sociálnych služieb, zabezpečením tímov rýchlej intervencie či zabezpečením ambulantnej starostlivosti v súvislosti s novým koronavírusom.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )