Ilu: Ypat0207 / CC BY-SA

Vedci očakávajú, že trend jej zmenšovania z posledných rokov bude pokračovať.

Ozónová diera nad Antarktídou dosiahla medzi 7. septembrom a 13. októbrom 2022 priemernú plochu 23,2 milióna štvorcových kilometrov a bola o niečo menšia ako minulý rok. Vedci očakávajú, že trend jej zmenšovania z posledných rokov bude pokračovať. TASR o tom informuje podľa správy amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Článok pokračuje pod videom ↓

„Postupom času dochádza k stabilnému pokroku a diera sa zmenšuje,“ povedal spolupredseda vedeckého hodnotiaceho panela (SAP) Montrealského protokolu Paul Newman, ktorý je zároveň hlavným vedcom pre vedy o Zemi v Goddardovom vesmírnom letovom centre NASA v Greenbelte v americkom štáte Maryland.

„Vidíme určité kolísanie, keďže zmeny počasia a ďalšie faktory spôsobujú, že čísla sa mierne… menia. Celkovo však za posledné dve desaťročia vidno klesajúci trend. Odstránenie látok poškodzujúcich ozónovú vrstvu prostredníctvom Montrealského protokolu zmenšuje dieru,“ dodal.

Montrealský protokol

K zlepšujúcemu sa stavu ozónovej vrstvy Zeme prispel Montrealský protokol z roku 1987, ktorý zakázal chemické látky poškodzujúce túto vrstvu.

Ozónová vrstva – časť stratosféry, ktorá chráni Zem pred negatívnym účinkom ultrafialového žiarenia Slnka – sa každoročne v septembri stenčuje a nad južným pólom vytvára „ozónovú dieru“. Na príčine sú zlúčeniny chlóru, fluóru a brómu v atmosfére, ktoré vznikli ľudskou činnosťou a ktoré vo vysokých nadmorských výškach spôsobujú chemické reakcie ničiace ozón. Tenšia ozónová vrstva znamená zosilňovanie ultrafialového žiarenia.

Ako ju merajú

Vedci merajú dynamiku ozónovej vrstvy pomocou prístrojov na satelitoch Aura, Suomi a NOAA-20. Meranie pomocou Dobsonovho spektrofotometra je známe ako celková hodnota ozónu v stĺpci, pričom celosvetovo to je v priemere asi 300 Dobsonových jednotiek. Tento rok dosiahla najnižšia hodnota 101 Dobsonových jednotiek, čo sa podobá situácii z minulého roka.

 

Uložiť článok

Najnovšie články