Foto: unsplash

Možno ste aj vy postrehli, že psy majú aj vo vyhriatej miestnosti studený nos.

Mnohí veria, že je to spôsob, akým pes reguluje svoju telesnú teplotu. Vedci sa však nazdávajú, že zohráva aj inú dôležitú funkciu. Ukázalo sa, že ide o mimoriadne dôležitý zmyslový orgán.

Psí nos plní niekoľko dôležitých funkcií

Citlivé psie nosy plnia niekoľko dôležitých funkcií. Ako informuje portál Daily Mail, nová štúdia dokázala, že okrem iného slúžia aj ako mimoriadne citlivý detektor tepla. Už nejaký čas vládne predpoklad, že psí nos je studený preto, lebo plní termoregulačnú funkciu. Ak je teplota okolia 30°C, psí nos je chladnejší v priemere o 5°C. Tento teplotný rozdiel pomáha niektorým plemenám, napríklad labradorom, zistiť prítomnosť zdroja tepla, akým sú napríklad drobné cicavce. Pes tak odhalí prítomnosť cicavca vzdialeného až 1,5 metra, a to nielen vďaka svojmu skvelému čuchu.

Skupina výskumníkov trénovala troch psov – zlatého retrívera menom Kevin, retrívera z Nového Škótska menom Delfi a miešanca menom Charlie. Ich úlohou bolo rozlíšiť dva rovnako veľké objekty na základe toho, ktorý z nich vyžaroval teplo. Jeden z objektov mal izbovú teplotu, zatiaľ čo ten druhý bol približne o 12°C teplejší.

Každý zo psov dokázal určiť teplejší objekt už zo vzdialenosti 1,5 metra, a to aj napriek tomu, že takáto vzdialenosť je pre človeka priveľká na to, aby bez dotyku dokázal určiť, ktorý z objektov je teplejší. Ukázalo sa teda, že psí nos má dôležitú senzorickú funkciu.

Aby vedci svoju teóriu dokázali, v rámci štúdie vykonali na 13 psoch magnetickú rezonanciu, ktorej cieľom bolo sledovať úroveň aktivity mozgu. Tejto časti výskumu sa zúčastnilo 5 zlatých retríverov, 4 borderské kólie, 1 austrálsky ovčiak, 1 čínsky chocholatý pes a 2 miešance. Ukázalo sa, že akonáhle sa v blízkosti psieho nosa ocitol objekt teplejší ako izbová teplota, bola zaznamenaná zvýšená aktivita mozgu.

Slúži psí nos skutočne aj na termoreguláciu?

Vedci si myslia, že senzorická informácia a reakcia na ňu je pre psov dôležitá najmä počas lovu. Ako sme spomínali, v izbovej teplota je psí nos chladnejší približne o 5°C, jeho teplota sa však prispôsobuje prostrediu. Ak by bol pes vonku pri teplote 15°C, teplota jeho nosa by bola približne rovnaká. Ak by sa však vonkajšia teplota pohybovala okolo 0°C, psí nos by bol teplejší približne o 7°C.

Foto: unsplash/ Marek Szturc

 

Vzhľadom na meniacu sa teplotu nosa je očividné, prečo sa vedci nazdávali, že má termoregulačnú funkciu. Povrch psieho nosa je však v porovnaní so zvyškom tela príliš malý na to, aby teplotu tela výrazne ovplyvnil. Vedci si preto myslia, že pri termoregulácii sa pes viac spolieha na svoj jazyk a na dychčanie. Iste ste si aj vy všimli, že pes počas vysokých vonkajších teplôt vystrčí jazyk z papule a dychčí. Jazyk je na dotyk teplý a vlhký, vďaka čomu dochádza k vyparovaniu a vyžarovaniu tepla.

Daily Mail
Uložiť článok

Najnovšie články