Ilustračná snímka: Unsplash

Zinok je mimoriadne sľubný prípravok pri ochoreniach. Má ale svoje obmedzenia.

V roku 1771 nemecký lekár Hieronymus David Gaubius predstavil západnej vedeckej komunite liek s mnohými účinkami – zinok. O 250 rokov po tomto okamihu ho nájdeme v podstate v každej lekárni, v mnohých drogériách a je súčasťou bežnej výbavy domácich lekárničiek. 

Článok pokračuje pod videom ↓

O zinku je známe, že je to jeden z mála produktov, ktorý môže naozaj pomôcť v pri ochorení bežnou nádchou, uvádza portál Science Alert. Aj keď sú dôkazy o používaní doplnkov zinku pomerne silné, problémom je, že formulácia a dĺžka predpisovania neboli doteraz riadne preskúmané.

Vhodný aj pre tých, ktorí ho majú dostatok

Nová metaanalýza, ktorá skúmala 28 randomizovaných kontrolných štúdií teraz posilnila názor, že dopĺňanie zinku môže zabrániť symptómom a skrátiť trvanie vírusových a respiračných infekcií, ako je bežné prechladnutie a chrípka.

Všeobecne sa predpokladá, že úloha zinku pri prevencii a liečbe infekcií je len pre ľudí s nedostatkom zinku. Naše zistenia spochybňujú túto predstavu,“ hovorí Jennifer Hunterová, doktorka integratívnej medicíny z austrálskej univezrity Western Sydney v štúdii publikovanej v časopise BMJ Open.

Foto: Unsplash.com

Dve veľké štúdie z Číny zistili, že nosový sprej už s nízkym množstvom zinku znižuje riziko klinického ochorenia. Dve menšie štúdie v USA, hodnotili preventívne účinky perorálneho zinku iba u ľudí, ktorí ho mali dostatok. Všetky ostatné štúdie, ktoré hodnotili zinok na liečbu bežnej nádchy, boli v populáciách, kde je nedostatok zinku, veľmi nepravdepodobné.

Keďže bol zinok braný ako preventívne opatrenie, analýza zistila, že riziko vzniku miernejších symptómov je o 28 percent nižšie a riziko vzniku stredne závažných symptómov o 87 percent nižšie.

Zinok skráti chorobu

Zistilo sa, že zinok ako liečba, ktorá sa užíva už po začatí choroby, mierne skracuje dobu, počas ktorej symptómy pretrvávajú. Zvyčajne užívanie zinku znížilo príznaky o dva dni.

Táto analýza je zaujímavým krokom vpred, ale vedci tiež varujú, že niektoré vykonané štúdie boli malé, neporovnávali rovnaké dávky a mohli zahŕňať skreslenie pri hlásení symptómov. To je niečo, čo treba mať vždy na pamäti pri vykonaní metananalýz – výsledné údaje budú len také spoľahlivé ako vstupy.

Foto: Unsplash

Aj keď sú zistenia zaujímavé, nemôžu nám povedať veľa o tom, ako zinok v skutočnosti potláča vírusovú infekciu, ako je napríklad prechladnutie. Pokiaľ ide o jeho boj proti vírusovým infekciám, tam jeho potenciál ostáva do značnej miery nerealizovateľný. Nedávna pandémia tiež zinok priviedla opäť na výslnie a niektorí zdravotnícki pracovníci ho nasadzujú pri liečbe.

Riziká sú pomerne nízke, ak je pacient správne vyšetrený a dávka zinku nie je príliš vysoká. Celkovo ale napríklad ani nevieme, aký je najlepší spôsob užívania zinku. V súčasnosti totiž neexistuje štúdia, ktorá by povedala, či je zinkový nosový sprej, nosový gél, tabletka či perorálny roztok lepší alebo horší ako ostatné. Na tieto zistenia si ešte budeme musieť počkať.

Uložiť článok

Najnovšie články