Ilustračná foto: Unsplash

Už ste pri orgazme kýchali alebo plakali?

Ženský orgazmus je fascinujúcim javom, ktorý je napriek mnohým zaujímavým zisteniam stále opradený rúškom tajomstva. Presvedčí vás o tom aj článok publikovaný v časopise Sexual Medicine Reviews, ktorý sa zaoberal vzácnymi javmi spojenými s orgazmom, uvádza CBC. Vedeli ste, že ženy môžu pri ňom dokonca plakať alebo kýchať? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Vie sa, že väčšina žien reaguje na orgazmus podobne — prostredníctvom svalových kontrakcií, začervenania a uvoľňovaním hormónov. U niektorých žien sa však objavujú aj sprievodné javy, ktoré sa označujú za „výnimočné“.

Záber zo snímka Rojkovia, foto: MovieStillsDB

Plač aj halucinácie

Ukázalo sa, že medzi zriedkavé sprievodné javy orgazmu patria rôzne prejavy od kýchania, cez halucinácie, plač, bolesti hlavy či dokonca pocity orgazmu v nohe.

Ide teda o fyzické či psychické znaky, ktoré sa líšia od tých bežne sa vyskytujúcich počas orgazmu.

Foto: Unsplash

Čo sa deje pri orgazme?

Ženský orgazmus je zložitý fyziologický proces, ak neveríte, priblížili ho doktorka Lori Brotto a odborníčka na sex a vzťahy Jessica O’Reilly pre CBC.

Zapája sa pri ňom mozog, svaly a srdce, pohlavné orgány, koža či hlas. Mozog pri orgazme uvoľňuje hormóny oxytocín a dopamín, svaly po celom tele sa môžu mimovoľne krčiť a uvoľňovať. Čo sa týka pohlavných orgánov, najväčšie zmeny zaznamenáva klitoris, ktorý sa počas vzrušenia zväčšuje. Zmeny sa dejú aj na pokožke, ktorá je citlivejšia na dotyk a môže dokonca začervenať. A reakcia prichádza aj prostredníctvom hlasu, v podobe vzdychania či stonania.

Najnovšie články