Zábery zo snímky Maska, foto: Profimedia / MovieStillsDB

Celý svoj život prežil čakaním na smrť a lekári iba stále opakovali, že sa blíži jeho koniec.

Keď sa Rocky narodil, všetko nasvedčovalo tomu, že je úplne v poriadku. O dva roky sa to ale zmenilo a lekári mu diagnostikovali vzácne ochorenie, ktoré predznamenávalo jeho smrť. Mama sa ale rozhodla, že chlapca nebude vychovávať ako dieťa odsúdené na smrť. A Rocky napokon prekvapil všetkých, aj keď sa jeho príbeh šťastného konca nedočkal.

V článku sa dozviete aj:

  • kedy a ako sa ukázalo, že trpí vzácnou diagnózou;
  • ako ochorenie zdeformovalo jeho hlavu a ako zmenilo jeho vzhľad;
  • prečo lekári opakovali, že čoskoro zomrie;
  • s akými nepríjemnými reakciami okolia sa stretával;
  • v čom môže byť jeho príbeh inšpiráciou aj pre zdravých ľudí;
  • aký smutný koniec ho postihol.
Na fotografii Rocky L. Dennis, foto: By 1977 Jr. High school yearbook; Glendora, California, Link

Narodil sa ako zdravý, čoskoro sa ukázalo, že pomaly umiera

Roy Lee Dennis, prezývaný „Rocky“, sa narodil 4. decembra 1961 v Kalifornii v Spojených štátoch amerických, uvádza portál All That’s Interesting. Na svet prišiel podľa všetkého ako úplne zdravé dieťa rodičom Rusty a Royovi Dennisovým. Mal staršieho brata, ktorý rovnako nemal žiadne zdravotné ťažkosti.

Jeho zdanlivo normálne detstvo sa zmenilo, keď mu v dvoch rokoch röntgen odhalil v hlave anomáliu. Ako informoval Chicago Tribune, lekári mu diagnostikovali vzácnu vrodenú chorobu. Dokonca až natoľko vzácnu, že bola potvrdená iba u ľudí, ktorých by ste dokázali spočítať prstami na rukách. Presnejšie povedané, poznalo sa iba 6 ďalších prípadov. A žiaden z nich nedával malému chlapcovi dobré vyhliadky do budúcnosti. Práve naopak, bolo isté, že čoskoro zomrie.

Záber zo snímky Maska (1985), foto: Profimedia

Zmenil sa vzhľad jeho hlavy, sužovali ho bolesti

Rockyho stav pripisovali takzvanej Kraniodiafyzárnej dysplázii (Craniodiaphyseal dysplasia), ktorá spôsobuje, že hlava a tvár postihnutého jedinca sa zdeformujú, zväčšia do neprirodzených tvarov a ako to bolo aj v tomto prípade, dvojnásobných rozmerov. S tým súviseli aj obrovské bolesti, ktorými chlapec trpel. Ich príčinou bol tlak spôsobený abnormálnymi usadeninami vápnika v jeho lebke. Ten tlačil na oči, uši a napokon zničí aj mozog.

Doktori mame Rusty navyše adresovali smutné slová o tom, že sa jej syn nedožije viac než 7 rokov a ešte predtým oslepne a bude mentálne zaostalý. Tieto vyhliadky vychádzali z ostatných prípadov detí s touto diagnózou, ktoré zomierali v skorom veku.

Ako sa ale ukázalo, mýlili sa a Rocky prekonal očakávania všetkých. Nie iba vekom, ktorého sa dožil, ale aj spôsobom života, ktorý môže byť mimoriadne inšpiratívnym aj pre úplne zdravých ľudí. Časopis People opisuje, ako Rocky žil 16 rokov pod rozsudkom smrti, zatiaľ čo sa ho Rusty snažila vychovávať, akoby bol zdravý.

Záber zo snímky Maska (1985), foto: MovieStillsDB

Posmievali sa mu kvôli výzoru

Roky plynuli a chlapec dovŕšil hranicu šiestich rokov, ktorá mala predznamenávať smrť. Jeho mama sa ale nevzdávala a rozhodla sa nepripúšťať si hrozivé predpovede lekárov. Svojho syna teda zapísala do základnej školy a stal sa z neho žiak ako každý iný. Napriek nepriaznivým predpovediam sa mu darilo vynikať spomedzi spolužiakov.

Za výchovou Rockyho stála predovšetkým jeho mama Rusty. S manželom sa rozviedla v roku 1971, no sužovala ju závislosť na drogách. Mala obdobia, kedy im holdovala, striedajúce sa s prestávkami od návykových látok. Napriek tomu učila svojho syna postaviť sa prekážkam či posmechu, ktoré sa mu kvôli výzoru dostávali.

Rusty opísala príhodu z Rockyho detstva, kedy na vlastnej koži pocítil, ako dokážu ostatní súdiť. Raz, keď prišiel domov z ihriska plakal, pretože mu ostatné deti hovorili, že je škaredý. Ona mu dala dobrú radu, podľa ktorej, ak sa mu niekto smeje, má sa smiať tiež. Pretože ak sa bude správať k ostatným dobre, vráti sa mu to. Učila ho, aby bol hrdý na svoju výnimočnosť, aj keď vedela, že ho raz pripraví o život.

Rocky sa naučil prijať samého seba a dokonca, keď sa mu naskytla ponuka od plastického chirurga zoperovať jeho tvár, aby vyzerala „normálnejšie“, odmietol.

Rocky sa držal maminých slov a na Halloween sa prezliekal jednoducho za „masku“. Chodil od dverí k dverám a za svoj trik získaval veľké množstvo sladkostí. Ako vysvetľuje People, na tvári mal nasadenú masku, keď ju strhol, mohlo to vyzerať, že má pod ňou ďalšiu. No keď si ju chcel z tváre zosadiť, poznamenal, že asi musí byť prilepená, keďže nejde dať dolu.

Záber zo snímky Maska (1985), foto: MovieStillsDB

Lekári opakovali, že zomrie

Problémom v ich rodine boli aj peniaze a nákladná zdravotná starostlivosť. Rusty si privyrábala ako podomová predavačka a go-go tanečnica. Pomôcť sa snažil aj Rocky, ktorý chodieval strážiť deti. Napriek tomu vyhliadky na jeho vyliečenie neexistovali a lekári iba opakovali, že sa jeho smrť blíži.

Jeho zdravotný stav sa postupne zhoršoval a bolesti hlavy zosilňovali. Bol čoraz slabší, čo sa prejavilo aj na jeho fyzickom vzhľade. Tretí októbrový deň v roku 1978 večerali v reštaurácii, no Rocky už nebol ako predtým. Trápili ho bolesti hlavy a mama ho poslala so postele.

Na druhý deň ráno už nevstal. Zomrel vo veku 16 rokov. Na jednej strane odišiel ako mladý tínedžer, na druhej, vďaka svojej bojovnosti, bol na svete o 10 rokov dlhšie, než lekári predpovedali.

Životný príbeh Roya „Rockyho“ Dennisa sa stal námetom napríklad pre životopisnú drámu Maska (Mask) z roku 1985. Hlavnú úlohu matky Rusty Dennis v ňom stvárnila speváčka Cher.

Uložiť článok

Najnovšie články