Ilustračná foto: Youtube (Cruelty Free International)

Zvieratá tam už nebudú trpieť.

Minulý mesiac sme vás informovali o nemeckom laboratóriu na testovanie zvierat, kde zvieratá trpeli obzvlášť neľudským spôsobom. Najšokujúcejšie boli tajne vyhotovené zábery, ktoré zverejnili organizácie Cruelty Free International a Soko Tierschutz.

V rámci experimentov so zvieratami sa tam s nimi nakladalo ako s niečím, čo nemá právo na dôstojný život, alebo v tomto prípade ani na dôstojnú smrť. Na zverejnenom videu z laboratória farmakológie a toxikológie neďaleko Hamburgu môžete vidieť trpiace opice, psy a mačky ako sú podrobované krutým experimentom. Podávajú im toxické látky a chemikálie s cieľom zistiť, ako deštruktívne na nich budú pôsobiť.

Na záberoch možno vidieť, ako sú napríklad makaky chytané kovovými kliešťami za krk, keďže ako inak, experimentom sa nechcú dobrovoľne oddať. Navyše sú držané v malých klietkach, dokonca bolo pozorované, ako sa točia v kruhu, čo naznačuje psychické problémy zvierat.

Pokusy tu vedci vykonávajú tiež na mačkách či psoch, najčastejšie bígloch. Na záberoch je možné vidieť bígla v klietke, ktorý je potečený trusom a krvou.

Zatvoria ho

Ako však najnovšie informoval portál Ladbible, laboratórium má byť aj po obrovskej vlne kritiky uzatvorené.

Miesto sa má uzavrieť a už sa tu nebudú robiť žiadne nové pokusy na zvieratách,” uviedla organizácia Soko TierschutzZároveň vyzvala úrady, aby zvieratám boli zabezpečené dobré životné podmienky a bol im umožnený šťastný život. Dodáva, že niektoré zvieratá tam trpeli niekoľko rokov.

Zábery ukazujú azda najhoršie zneužívanie zvierat na testovanie, aké som kedy videla” uviedla odborníčka na opice Dame Jane Goodall.

Opice by mali byť z laboratória prevezené do Holandska, no nie je jasné, čo sa urobí s ostatnými zvieratami. Hovorca Soko Tierschutz je ale optimista a verí, že nájdu domov pre každé zviera, keďže ľudia budú ochotní pomôcť zvieratám, ktoré v tomto laboratóriu trpeli.

Organizácia takisto nedovolí, aby boli zvieratá prevezené do iných zariadení na testovanie. Zároveň organizácia plánuje uskutočniť protesty, aby takéto laboratória v Nemecku zakázali úplne.

Dvaja bývalí zamestnanci z laboratória tiež uviedli, že experimenty tu boli zbytočne kruté a výsledky boli falšované. “Nielen, že som to zažil, ale sám som falšoval dokumenty. Keď štúdie nedali výsledky, aké sme chceli, bolo mi povedané, aby som ich upravil,povedal bývalý zamestnanec.

Testy sa vykonávali s nebezpečnými látkami, zvlášť škodlivými pre životné prostredie. V jednej štúdií došlo k masívnemu úhynu potkanov a výsledky sme falšovali. Nižšia dávka následne priniesla požadované výsledky,dodal druhý bývalý zamestnanec zariadenia.

Pravdou je, že testovanie na zvieratách je v niektorých prípadoch nutné. Avšak to, čo sa dialo v tomto laboratóriu, malo ďaleko od humánnosti a snahe zvieratám zabezpečiť čo najlepšie životné podmienky. Zatvorenie tohto zariadenia je tak dobrou správou aj pre vedcov, ktorí sa snažia robiť testovanie na zvieratách čo najprijateľnejšie a toto laboratórium dávalo do zlého obrazu aj ich poctivú prácu.

0
Uložiť článok
Komentovať