Ilustračná foto: NASA

Satelit zhromažďoval údaje o ubúdajúcom polárnom ľade, o meniacom sa povrchu pevniny, stúpajúcej hladine morí, otepľovaní oceánov a o chemickom zložení atmosféry.

Priekopnícky európsky satelit ERS-2, ktorý do vesmíru vypustili takmer pred 30 rokmi, sa v stredu 22. februára vrátil do zemskej atmosféry. Podľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) bol objekt na obežnej dráhe viac ako hodinu predtým, ako sa objavil nad severnou časťou Tichého oceánu. Informáciu priniesol portál iMeteo.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Máme potvrdený opätovný vstup do atmosféry ERS-2 o 17:17 UTC (18:17 SEČ) +/- 1 minútu nad severným Tichým oceánom medzi Aljaškou a Havajom,“ napísala ESA v príspevku na X.

Skôr ako nefunkčná družica vstúpila do zemskej atmosféry, vyskytovala sa nad Tichým oceánom a smerovala k Poin Nemo, oblasti, ktorá je nazývaná aj cintorínom vesmírnych lodí.

Približne o pol hodinu neskôr prešla cez južný pól, smerom k východnému pobrežiu Afriky. Prvou krajinou, ktorú družica „navštívila“, bol Mozambik, neskôr Zambia, Malawi, Tanzánia, Burundi a Rwanda.

Neskôr sa smer ERS-2 zmenil, po 18. hodine si to namieril nad Európu, Grónsko a Severnú Ameriku a Antarktídu. Napokon časti satelitu zamierili do západnej Afriky, kde sa jeho pozorovania skončili.

Už doslúžil

ERS-2 bol druhým satelitom programu diaľkového prieskumu Zeme, informuje TASR. Do vesmíru ho vypustili v apríli 1995, štyri roky po jeho sesterskej družici ERS-1. V tom čase boli oba satelity najsofistikovanejšími zariadeniami na pozorovanie Zeme.

ESA vyradila ERS-2 z prevádzky v roku 2011 a začala proces jeho deorbitácie. Po 13 rokoch poklesu obežnej dráhy, najmä vplyvom slnečnej aktivity, sa satelit prirodzene vrátil do zemskej atmosféry. Počas návratu sa rozpadol na časti.

ERS-2 počas svojej 16-ročnej činnosti priniesol množstvo informácií, ktoré revolučným spôsobom zmenili pohľad vedcov na Zem a chápanie klimatickej zmeny.

Satelit zhromažďoval údaje o ubúdajúcom polárnom ľade, o meniacom sa povrchu pevniny, stúpajúcej hladine morí, otepľovaní oceánov a o chemickom zložení atmosféry. Pomáhal aj pri monitorovaní prírodných katastrof v odľahlých častiach sveta.

Uložiť článok

Najnovšie články