Foto: Milan Bardún (Milan Bez Mapy) / Peter Hlinka

Slovenskí cestovatelia, ktorí majú na svojom konte desiatky precestovaných krajín, vám poradia pri výbere dokonalého miesta na strávenie vašej dovolenky.

Cestovanie ponúka možnosť spoznávať nové miesta či kultúry a získať tak vedomosti, ku ktorým by sme sa inak nedostali. Či už vás láka odpočinok alebo patríte medzi dobrodružné duše a vyhľadávate aktívne strávený čas, pripravili sme pre vás tipy na destinácie a krajiny pre rok 2020 priamo od slovenských cestovateľov, ktorí precestovali kus sveta a môžu aj vám priniesť nezabudnuteľné zážitky. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ktorú krajinu navštíviť v tomto roku? Čím je zaujímavá a čo všetko vás v nej čaká?

Slovenskí cestovatelia, ktorí sa pýšia množstvom precestovaných zaujímavých a unikátnych miest po celom svete nám prezradili ich cestovateľské odporúčania a rovnako miesta, na ktoré sa tento rok najviac tešia. Ak plánujete svoju dovolenku, nechajte sa inšpirovať ich tipmi.

Martin Navrátil (Travelistan) – Transsibírska magistrála, Mozambik, Tadžikistan a Južná Amerika

Európa – Transsibírska magistrála – kto by nemal sen precestovať krížom cez celé Rusko z Moskvy do Vladivostoku? Viete, že dnes cestovanie v Rusku patrí medzi najlacnejšie na svete? Že lístok na celej trase stojí od 179 eur? Trasu som prešiel už 8-krát a nikdy ma to neprestáva fascinovať. Ono to nie je len o tom vlaku, ale aj o dlhých rozhovoroch pri čiernom čaji o histórii, politike či bežnom živote. Ak si navštívil len Moskvu a Petrohrad, ver, že to nie je Rusko. Na to, aby si mohol povedať, že si trochu spoznal túto najväčšiu krajinu na svete, skús epickú cestu vlakom. Všetky rady, tipy a itinerár na cestu vlakom nájdeš tu.

Afrika – Mozambik – krajina, ktorá sa raz stane cestovateľskou peckou. Neveríš? Len si daj do uja Googla ,,beach mosambik“ a uvidíš, o čom hovorím.. Nielen pekné historické mestá, ale aj krásne pláže s nádherným morom. Práve miestne pláže a more budú rovnako vyhľadávané, ako je dnes Zanzibar. Veď kto pred 10 rokmi vedel o Zanzibare? Ak chceš predbehnúť davy a zažiť ten pocit, ako sme my zažili pred 10 rokmi na Zanzibare, tak potom neváhaj a poď sem.

Foto: Martin Navrátil/Travelistan

Amerika- Francúzska Gyuana, Surinam a Gyuana – Koľko ľudí tuší, že tieto malé štátiky sa nachádzajú v Južnej Amerike? Spolu s Peťom sme tu boli 5-krát a vždy nás tu fascinovala miestna príroda. Mnoho ľudí pri návšteve Brazílie chce vidieť prales a práve ten najpôvodnejší je tu, na severe Južnej Ameriky. Alebo vás láka neskutočný vodopád Kaieteur, ktorý je päťkrát väčší ako slávne Niagarské vodopády? Tieto krajiny nepatria medzi lacné, ale určite medzi najzaujímavejšie v celej Južnej Amerike.

Ázia – Tadžikistan – Stredná Ázia začína byť magnetom pre všetkých ľudí, ktorí milujú hlavne históriu a prírodu.. A vlastne prečo by si sem mal ísť? Už len prejsť Pamír Highway je dychberúce, vysokohorské divadlo s výhľadmi na zasnežené sedemtisícovky, prespať u domácich, skúsiť ich stravu a mať skvelú interakciu s domácou kultúrou. Tadžikistan je raj pre tých, čo milujú hory, málo navštevované miesta a dychberúce výhľady.

Foto: Martin Navrátil/Travelistan 

Robert Taraba – Mongolsko, Bhután a Vanuatu

Tých krajín je určite hneď niekoľko, ale na prvé miesto by som na tento rok zaradil Mongolsko. Mongolská príroda a kultúra sú skutočne fascinujúce. Mňa osobne nadchla púšť Gobi a mongolský Altaj v okolí mesta Ölgii. Presúvať sa nehostinnou krajinou na džípoch, spať v jurtách a okúsiť si nomádsky spôsob života je zážitok na celý život. Spestrite si vašu cestu o festival Orlích lovcov, určite to neoľutujete. No ak ste už v Mongolsku boli vyberte sa napríklad do Bhutánu alebo na Vanuatu.

Mongolsko Foto: Robert Taraba

Krajina hrmiaceho draka, aj tak sa niekedy prezýva magická krajina pod Himalájami – Bhután. Má veľa pôvabov a unikátov, ktoré stojí za to vidieť. Do krajiny musíte platiť drahé vízum v ktorého cene máte ubytovanie, dopravu, miestneho sprievodcu a bohatý program podľa itineráru, ktorý si dopredu dohodnete. Tešiť sa môžete na destináciu bez mäsového turizmu, čo vám pridá na celkovom dojme z krajiny. Na vašej ceste by ste nemali vynechať mestá ako Paro, Punakha, či hlavné mesto Thimphu.

Budhistické pamiatky, staroveké pevnosti, ktoré sa volajú dzongy, bohatá história a neopísateľná krása miestnej prírody. Krajina kde kráľ meria hrubé domáce šťastie namiesto HDP. Kláštor Taktsang, alebo ak chcete – Tigrie hniezdo je jednoznačne najznámejšou a pravdepodobne aj najkrajšou pamiatkou Bhutánu. Malý chrám, visiaci na útese vo výške 900 metrov nad dnom doliny Paro už celé desaťročia vzbudzuje záujem turistov z celého sveta. Človek akoby sa preniesol do iného sveta, do malebnej ríše bhutánskych povier, kde je všetko možné a dobro víťazí nad zlom za pomoci kúziel a lietajúcich tigrov.

Bhután Foto: Robert Taraba

Nie len podľa BBC, ale aj podľa mnohých svetových štatistík sú obyvatelia Vanuatu najšťastnejšími obyvateľmi našej planéty. Ich šťastie ale nespočíva v materiálnom bohatstve a vysokej životnej úrovni. Ich hodnoty sú výrazne posunuté oproti našej západnej kultúre a dokazujú tak, že vnímanie šťastia je subjektívne.

Mňa osobne najviac zaujal ostrov Tanna, ktorý je jedným z približne osemdesiatych ostrovov tohoto melanézskeho súostrovia. Život pod neustále vybuchujúcou sopkou Yasur v obkolesení fascinujúcej prírody je nádherný. Človek si až ťažko vie predstaviť, že ešte pred pár desaťročiami tu bol kanibalizmus na bežnom poriadku. Dnešné spokojné spolužitie komunít na ostrove narúšajú však každoročné cyklóny, ktorých ničivá sila kvôli zmenám v globálnej klíme z roka na rok rastie.

Ja osobne sa najbližšie koncom Januára teším na Sibír, kde budem zdolávať Kolymskú magistrálu v období, kedy je tu najchladnejšie. Naším cieľom bude Pól chladu t.j. najchladnejšie miesto na svete, ktoré je trvalo obývané. Extrémne teploty sa rovnajú extrémnym zážitkom.

Vanuatu Foto: Robert Taraba

Tomáš Kubuš (Street Food Hunters) – Bangladéš a Uzbekistan

Veľa ľudí dnes hľadá pri cestovaní miesta, kam nedorazil turizmus, ktoré sú autentické, no nie každý sa napokon týmto smerom vyberie. Ak má človek dobrodružného ducha, tak potom odporúčam Bangladéš. Navštívi ho minimum turistov, má v sebe exotiku, chaos, autentické zážitky, nepoškvrnené miesta.

Môžete tu objaviť starú Dháku, fantastickú spleť starých uličiek aj indické Dillí zahanbia. Viete ísť k čajovým políčkam Srimangalu, hľadať v lesoch vzácne gibony alebo sa plaviť starým, koloniálnym parníkom po riekach niekoľko hodín alebo v ňom prespať. Na niekoľko dní sa môžete ocitnúť v NP Sundarbans a hľadať bengálskeho tigra a možno práve Vy budete mať to šťastie a uvidíte ho!

Chcete ruiny budhistických kláštorov? Islamských stavieb, mešít, palácov? To všetko Bangladéš má. Nie je to možno najľahšia krajina na cestovanie, ale rozhodne sa oplatí každému, kto sem príde aj vďaka mimoriadne príjemným ľuďom.

Stará časť mesta Dháka, Bangladéš Foto: Tomáš Kubuš

Uzbekistan – krajina Hodvábnej cesty, ktorá zažíva renesanciu v cestovaní. Pred desiatimi rokmi, keď som sa sem vybral po prvýkrát, bolo treba bojovať s byrokraciou, vízami, registráciami, čiernym trhom a podobne, ale dnes sa všetko zmenilo a Uzbekistan je pre nás krajina bez víz.

Samozrejme, nielen to je ťahákom, ale Uzbekistan je dušou Hodvábnej cesty a kto miluje staré príbehy karavan, príbehy Marca Pola, obchodníkov, exotických trhovísk a neznámych končín, ten bude z Uzbekistanu nadšený. Leží tu bájny Samarkand so svojimi unikátnymi pamiatkami, stredoveká Buchara, kde sa budete chcieť stratiť v čase, ale aj Chiva, perla Orientu.

V Taškente si viete vychutnať nekonečné bazáry, skvelé jedlo a okrem toho môžete ísť objaviť, ako sa stráca Aralské jazero či tajomstvo výroby hodvábu do Ferganskej kotliny. Dokonalá krajina, dnes mimoriadne lacná a davy ju ešte neobjavili.

Pevnosť Lalbagh v Dháke, Bangladéš Foto: Tomáš Kubuš

Kam sa najviac teším? Paradoxne to bude oblasť Iránu (aj napriek súčasným informáciám) a Turkmenistan. Tam by som sa mal vybrať na jar a potom ešte vymyslíme niečo ďalšie. Irán je krásna krajina, fascinuje ma roky, každý rok sa vraciam a teraz si chceme s manželkou konečne pozrieť oblasti ako Kerman, Bam, Zanjan či Qazvin, kam sa až tak často nechodí a preto sa na to mimoriadne teším.

Irán je o ľuďoch, krásnej histórii, vznešenej architektúre a za tých niekoľko mesiacov, čo som v ňom cestoval ma ešte nesklamal. Turkmenistan je hneď vedľa, tajomná krajina Strednej Ázie, kde je stále turizmus obmedzený a to ma fascinuje.

Les Sundarban na hraniciach Bangladéšu Foto: Tomáš Kubuš

Lukáš Chovan (Letenky za babku) – Vietnam a Azorské ostrovy

Ak je krajina v juhovýchodnej Ázii, ktorá si vás získa úplne všetkým, je to rozhodne Vietnam! Je to neskutočne rozmanitá krajina, z ktorej budete padať do kolien každý deň vašej návštevy. Vietnam je celoročná destinácia vzhľadom na to, že sú tu rôzne podnebia. Vietnam v sebe ukrýva veľa miest, ktoré sa oplatí vidieť. Je to jedna z najlacnejších, ak nie najlacnejšia krajina v juhovýchodnej Ázii, takže ideálna aj pre tých, ktorí cestujú low-cost. Hostely od 1 €, hotely od cca 5 €, streetfood doslova za pár centov, taxíky v meste tiež za pár centov.

Je tu super vybudovaná doprava, medzi mestami sa dá ísť letecky, autobusom, vlakom, autom alebo na skútri. Ak ste si doteraz mysleli, že nemáte radi kávu, Vietnam vás vyvedie z omylu. Tu je káva národný nápoj, je veľmi lacná a je to zatiaľ najlepšia káva akú som kedy pil.

Vietnam zažíva v tomto období svoj najväčší turistický boom, doteraz bol v pozadí Thajska, Filipín alebo Indonézie. Do Vietnamu sa teda oplatí prísť ešte tento rok, kým je stále taký autentický, aké bolo Thajsko pred 10 rokmi. Začať môžete juhom krajiny a ostrovom Phu Quoc, kde sú krásne pláže s bielym pieskom, tyrkysovým morom a zahnutými palmami, pokračovať môžete do delty rieky Mekong, ktorá patrí medzi tie najdlhšie na svete. Zažijete tam plavbu malou drevenou ľoďkou, kde navštívite plávajúce trhy či fabriku na výrobu ryžových rezancov. Všade okolo vás bude iba džungľa.

Halong Bay, Vietnam Foto: Lukáš Chovan

Potom sa môžete zastaviť v ekonomickom centre a najväčšom meste Vietnamu – v Hočiminovom meste (Saigone). 9-miliónová metropola sa inak nazýva aj hlavným mestom skútrov a motoriek, pretože ich počet je tu najvyšší na svete. Počas týždňa, vzhľadom aj na ľudí dochádzajúcich do mesta, je v Hočimonovom meste približne 9,5 milóna skútrov. Doprava v tomto meste je teda organizovaný chaos, ale zaručene je to obrovský zážitok. Mesto je ovplyvnené francúzskou kolóniou, a tak tu nájdete mnoho stavieb z francúzskej architektúry, napríklad kolóniálnu poštu.

Vietnam má jednu z najzdravších kuchýň na svete, základom je čerstvá zelenina, mäso, bylinky, ryža a ryžové rezance. To jedlo si všade zamilujete! A ak je oblasť, ktorá vám počas letných mesiacov vyrazí dych, je to rozhodne úplny sever Vietnamu – okolie miest Sapa alebo Ha Giang. Prakticky celý úplný sever je bohatý na hory – nachádza sa tu najvyšší vrh Vietnamu a celej Indočíny – Fansipan (3 147mnm), no najmä tie neskutočné ryžové polia! Len si predstavte tie krásne výhľady na kaskády ryžových polí, krásne zelené a tesne pred zberom zlatisté a majestátne. Ryžové polia na severe Vietnamu sa sadia od marca a zbierajú na konci septembra až začiatkom októbra.

Azorské ostrovy sú zas ako Európsky Havaj pre tú úžasnú prírodu, jazerá, vyhliadky, vodopády, termálne pramene, pozeranie veľrýb, čajové a ananasové plantáže.

Sapa, Vietnam Foto: Lukáš Chovan

Aleš Tvrdý – Japonsko a India

Na svete je veľmi veľa jedinečných miest, ktoré sa oplatí navštíviť kedykoľvek a v ktoromkoľvek roku. Keďže to máme nastavené na ten aktuálny, tak mi ako prvé napadá Japonsko. Síce to je trochu ďalej, spod Tatier, ale rozhodne to stojí za to. K tomu je v lete aj letná Olympiáda priamo v Tokiu. Čiže sa dá spojiť cestovanie so športovým podujatím.

Aj tí, čo práve nefandia tomuto športovému sviatku, Japonsko rozhodne má čo ponúknuť. Bohatá história, panenská príroda, krásne pláže, skvelé jedlo alebo aj nadčasový dizajn. V Japonsku sa toho dá nájsť naozaj dosť.

Čo sa týka mojich ciest, tak ešte nemám presne vytvorený plán ciest, na aktuálny rok. Horúcim kandidátom je India, ale silno zvažujem, že sa vrátim aj práve do už spomínaného Japonska.

Okolie jazera Kawaguchi Foto: Aleš Tvrdý

Milan Bardún / Milan Bez Mapy – Argentína

Aktuálne sa nachádzam v Argentíne a hoci som tu zatiaľ iba 10 dní, rýchlo sa vyšplhala medzi top krajiny, ktoré som navštívil. Určite ju budem na svojom cestovateľskom blogu Bez Mapy, či v relácii na rádiu Viva, svojim čitateľom odporúčať. Síce je Argentína Slovensku poriadne vzdialená, oplatí sa sem merať cestu.

Cenovo ide o dostupnú krajinu a najviac vás vyjde letenka. Ceny sa v Argentíne pohybujú zhruba rovnako ako u nás na Slovensku a nájdete každé podnebné pásmo. Od tropickej džungle na severe, cez skalnaté púšte v jej strede, až po ihličnaté stromy a ľadovce na juhu v Patagónii. Hlavná turistická sezóna začína v Argentíne od decembra a trvá až do marca a najlepší čas na návštevu je rozhodne január, kedy sú v Argentíne letné prázdniny.

Argentína Foto: archív Milan Bardún

Peter Hlinka – Dolomity

Tých miest, ktoré sa oplatí vidieť, je veľmi veľa, ale ak by som mal vybrať iba jedno, tak to budú talianske Dolomity. Aj keď je toto miesto turistami už veľmi preslávené, stále toho ponúka mnoho na objavovanie. V Dolomitoch si nájde to svoje skoro každý. Aj keď nie ste veľmi vášnivý turista, v Dolomitoch to vôbec nevadí, stačí výjsť z auta a nádherné výhľady máte rovno na dlani.

Pri mojej prvej návšteve som si na túto výhodu veľmi rýchlo zvykol, avšak, ak toho chcete vidieť o trochu viac, treba zájsť od toho auta o trochu ďalej. Až vtedy zistíte, čo všetko talianske Dolomity ponúkajú. Na tento rok nemám zatiaľ nič naplánované, dlhšie už však pokukujem po Gruzínsku, kde by som sa veľmi rád pozrel.

Dolomity Foto: Peter Hlinka
Uložiť článok

Najnovšie články