Foto: Travelistan, Hippie Panda Couple

Ktorá krajina ponúka tie najnezabudnutelnejšie zážitky? Títo cestovatelia zo Slovenska vám poradia, kam by ste sa v tomto roku mali jednoznačne vybrať.

Cestovanie sa v posledných rokoch stalo obrovským trendom. Cestu za poznaním nových kultúr a krajín nám otvorili najmä nízkonákladové letecké spoločnosti a ich ponuka lacných leteniek. Dnes má takmer každý šancu spoznať svoje vysnívané miesto doslova za pár desiatok eur. Kam sa ale skutočne oplatí vycestovať? Ktorá krajina je tá najimpozantnejšia, najzaujímavejšia a ponúka nezabudnuteľné zážitky. Opýtali sme sa na to niekoľko cestovateľov zo Slovenska, ktorí videli už poriadny kus sveta a vám ponúknu neoceniteľné rady. 

Naša otázka:

„Ktorú krajinu by si odporučil/a našim čitateľom v tomto roku jednoznačne navštíviť a kde sa v roku 2018 tešíš najviac Ty?“

Martin Navrátil (Travelistan) – Stredná Ázia

Kam ísť v roku 2018? Najlepšie tam, kde ešte turistický ruch neprišiel a neskôr by vás to mohlo mrzieť. Stredná Ázia! Možno si poviete, že či je to bezpečné a hlavne či je niečo vidieť. Určite poznáte najznámejšieho cestovateľa Marca Pola a ten už objavil krásu miest na najznámejšej hodvábnej ceste. Uzbecký Samarkand, Buchara, Chiva sú pojmami sami o sebe. A keď k tomu prirátate krásne hory Tadžikistanu alebo Kirgizska, tak verte, že táto cesta bude pre vás najlepším rozhodnutím pre rok 2018. Vízový režim je čoraz jednoduchší a niekde nám aj zrušili víza ako Kazachstan či Kirgizsko. Sú to oblasti, kde ešte nedošiel turistický valec a vy spoznáte nielen pohostinnosť miestnych ľudí, ale aj nevídanú krásu stredovekých miest. Ak sa sem vyberiete, majte minimálne 3 týždne na cestu. Podrobný návod s itinerárom aj s cenami nájdeš aj na mojom webe Travelistan.

Tento rok sa vyberiem na trochu netradičné cesty. Asi najväčšou peckou bude cesta na Čukotku, kedy na snežných skútroch prejdem s kamarátmi k ruským Eskimákom. Budeme bývať v ich príbytkoch a spoločnosť nám bude robiť pani zima, ktorá preverí pri mínus 50 naše schopnosti. Alebo bude lepšia cesta do západnej Afriky z Nigérie do Mauritánie? Uvidíme a nechám sa prekvapiť.

Foto: Travelistan

Peter Klochy (Naked Nomad) – Viac miestnych ľudí

Odporúčam Indiu a Irán a Gruzínsko a Maroko a asi ešte par desiatok ďalších. Osobne podľa toho, čo človek práve cíti a čo má rád, sa dá asi poradiť trošku, ale všeobecne je to ťažko radiť, keď každý iný. Turizmus sa rozširuje rýchlym tempom a každý kút sveta sa čoraz viac podobá na ten druhý, takže je dobre vyraziť čo najskôr. Ja len odporúčam menej turistických pamiatok a viac miestnych ľudí.

Najviac sa teším na nejakú „španielsku dedinu“ kdekoľvek na svete, kde sa stratím. Minule to bolo pomalým tempom na ďaleký východ, teraz zatiaľ netuším. Možno zháňam parťáka/parťáčku a ak sa spolu rozhodneme postaviť na cestu a vyraziť, bude to úplne jedno kam. Čiže pokojne napíšte (smiech). Len tam tak stáť na ceste bez plánov, to ma láka. A krajina potom sama nečakane prekvapí.

Foto: Naked Nomad & Trouble Traveler

Marek Slobodník (Na Pionieri) – Azerbajdžan, Afrika a Južná Amerika

To je ťažká otázka, nedá sa povedať, ktorú krajinu by som odporučil. Sto ľudí, sto chutí. Niekto rád surfuje, niekto miluje spoločnosť ľudí a niekto sa rád uhýba guľkám. No pre mňa sú zatiaľ top krajiny tieto: Azerbajdžan a to najmä kvôli skvelým ľuďom, ale pozor! Len mimo hlavného mesta, potom Sudán, tak isto kvôli neskutočne dobrým ľudom a Východný Timor, kde máš navyše aj krásnu prírodu a kopce. No netreba zabudnúť ani na Južnú Ameriku, Brazília je krásna v tom, že je slobodná a ľudia sú maximálne uvoľnení a Bolívia, kde uvidíš kontrast medzi ostatnými krajinami, krásne kopce a nekonečný Salar de Uyuni.

Tento rok idem trocha pocestovať aj s paraglidingom, Kanárske ostrovy, Austráliu či Nový Zéland. Ale to bude skôr len výlet a oddych. Tá pravá expedícia začne v marci so Žltými Trabantami, keď vyštartujeme s Indie cez Nepál, Pakistan, Čínu až domov do Európy.  Takže, je sa načo tešiť tento rok, opäť nezabudneme natáčať a tvoriť film a seriál.

Foto: Na Pionieri

Tomáš Kubuš (Street Food Hunters) – Uzbekistan

Spomedzi tých všetkých krásnych možností by som vybral Uzbekistan, alebo región strednej Ázie. Je to stále málo poznaná časť sveta, nelietajú tam lowcoasty a tým pádom ešte nie je tak poznačená turistickým ruchom, ako miesta v Európe či v okolí. Uzbekistan je rozprávkou Hodvábnej cesty a ak človek čo i len trochu zaujíma história, príbehy z dejín, slávne báje či hrdinské eposy, zamiluje si to tu. Okrem nich tu na cestovateľa čakajú unikátne stavby a miesta ako Samarkand, Buchara či Chiva. Môže si tu zajazdiť na mohutnej baktríjskej ťave, prespať v jurte, ochutnávať perfektné šašlíky, sledovať ako sa vyrába hodváb, zjednávať na miestnych bazároch a nájsť si nových priateľov, pretože domáci sú mimoriadne milí a otvorení ľudia. Uzbekistan pre našinca nie je drahou krajinou a tak si tu človek môže dovoliť viac, než by čakal. Treba sem prísť pred tým, než ho objavia davy.

Niekoľko ciest mám už naplánovaných no najviac sa teším na Omán, ktorý príde o pár dní a Indiu. Ománu sa neviem dočkať kvôli tomu, že som v ňom bol pred 8 rokmi, keď tam ešte nebol turistický boom, a preto som veľmi zvedavý ako sa táto krajina kadidla zmenila či posunula, no a samozrejme objavím aj niektoré zákutia, ktoré som pred tým nevidel. Indiu milujem a chcem tento rok vidieť magický Dardželing so svojimi čajovými terasami a príbehmi vpísanými do čaju. Čaj ma už dlho fascinuje, a preto sa vždy snažím nájsť na cestách aj spojitosť s ním a Darželing je čajovou mekkou, tak verím, že to všetko klapne.

Foto: Tomáš Kubuš

Marta Rajková – Kirgizsko

Mala by som viacero adeptov, ale napokon som vybrala Kirgizsko, pretože v septembri 2018 sa tam bude konať športovo-kultúrne podujatie World Nomad Games. Usporadúva sa iba každé dva roky a zúčastňujú sa ho nielen Kirgizi, ale aj Mongoli, Kazachovia, Uzbeci, Tadžikovia, Tatari a mnohí ďalší súťažiaci z krajín, ktoré majú nomádsku minulosť či súčasnosť. Súťaží sa vo viacerých tradičných disciplínach, ale odporúčam si pozrieť najmä šport kok-boru. Hrá sa to v konskom sedle, pričom dva tímy sa snažia zo zeme zdvihnúť mŕtvu kozu a preniesť ju za bránku súpera. Je to zaujímavá a veľmi dynamická hra. Okrem toho do Kirgizska občania SR nepotrebujú víza, dá sa tu podniknúť veľa pekných trekov, kemping, bývanie v jurte, vychádzky a treky na koňoch a mnohé ďalšie outdoorové aktivity. Navyše z Kirgizska sa dá potom ľahko pokračovať do Kazachstanu, Uzbekistanu či do Tadžikistanu na známu Pamir Highway.

V marci 2018 idem na desaťdňový meditačný kurz do kláštora v Dharamsala. Je to malé mestečko na severe Indie, obklopené cédrovými lesmi na okraji himalájskeho úbočia, kde má svoje exilové sídlo aj Dalai Lama. Podobný kurz som už absolvovala v Nepále, no tentokrát to bude kurz pre pokročilých. Strašne sa na to teším, lebo je to veľmi praktický a efektívny spôsob ako utíšiť myseľ a naučiť sa lepšie pracovať s vlastnými emóciami. Ešte viac sa teším na to, ako sa to potom budem môcť uplatniť vo svojom živote, resp. pokúšať sa o to.

Foto: Marta Rajková

Patrik Paulínyi – Faerské ostrovy vs. Irán

Faerské ostrovy z dôvodu nádhernej neporušenej prírody, čo je v dnešnej dobe takmer neuveriteľné. Na túrach si užijete neskutočné výhľady bez turistov a severské počasie vás zocelí navždy. Ak sa vám nechce moc chodiť po horách a radšej pri cestovaní spoznávate kultúru, určite odporúčam Irán. Po jeho návšteve vám ostane smutno ako sa ku sebe v Európe správame, keď od druhého automaticky očakávame to najhoršie. V Iráne vám ako cudzincom bude chcieť každý pomáhať, každý vás bude pozývať ku sebe domov. Dokonca aj matka, ktorá je doma sama s deťmi, vás nechá sedieť bez strachu v obývačke, zatiaľ čo vám pripravuje obed.

Veľmi sa teším do Indie. Bude to už moja tretia návšteva tejto krajiny. Zakaždým ostanem v obdive nad krajinou, nad ľuďmi, nad ich príbehmi. Zbožňujem sa v Indii len tak „stratiť“ a pozorovať miestny šialený život.

Foto: Patrik Paulinyi

Hippie Panda Couple – Ekvádor

Určite Ekvádor v Južnej Amerike. Táto krajina ponúka mnoho zaujímavého. Od pozorovania veľrýb, cez lozenie po Andách až po hľadanie exotických zvierat v Amazonskej džungli. Navyše je cenovo veľmi dostupná a človek má blízky kontakt s ich kultúrou. Prvotní obyvatelia sú veľmi milí, trošičku hanbliví ale môžete si na ich tradičných marketoch kúpiť od výmyslu sveta rôzne čiapky, rukavice, svetre, či obrovské deky zo srsti alpaky za zlomok ceny. V neposlednom rade je to len na skok na úžasné Galapágske ostrovy, na ktorých máte pocit, ako keby ste sa ocitli na inej planéte.

Momentálne plánujeme našu poslednú časť cesty a chceli by sme sa pozrieť do Centrálnej Ázie, konkrétne Kazachstanu, ale lákajú nás veľmi aj Himaláje v Nepále, či surfovanie na Srí Lanke.

Foto: HippiePandaCouple

Tomáš Vilček (Tomas World Expedition) – India

Výber destinácie je vždy veľmi subjektívny. Je na zváženie, či prioritou je relax na pláži, treking v horách, historické pamiatky, adrenalínové aktivity alebo len túlanie sa ulicami v odlišnom svete danej exotiky. Ale povedzme si na rovinu, najlepšia je kombinácia všetkého spomenutého. Preto hor sa napríklad do Indie. Dostatočne bláznivá, hornatá, korenistá, relaxačná a reset hlavy ako málokde.

Rok 2018 som privítal v nepálskej Pokhare, odkiaľ budem pokračovať do Indie. Do krajiny, ktorá je cestovateľsky stále IN.

Foto: Tomas World Expedition

Pozri aj: Oddych pri mori či Alpy za pár eur. 10+ krajín Európy, kde sa bez problémov dostanete vlakom zo Slovenska bez prestupov

Uložiť článok

Najnovšie články