Tento článok nie je vhodný pre ľudí mladších ako 18 rokov
Mám viac ako 18 rokov

Pixabay/SimonP, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Dotiahol to až na Darwinovu cenu.

Smrť je vždy dôvodom pre žiaľ a smútok. Vyvoláva v nás negatívne emócie a núti nás zamýšľať sa nad pominuteľnosťou životov. Vo výnimočných prípadoch však smrť, najmä keď sa nás priamo nedotýka a je zavinená hlúposťou či kurióznymi okolnosťami, môže vzbudiť záujem či dokonca v extrémnom prípade aj mierne pobavenie. 

Aj preto vznikol rebríček kurióznych smrtí nazvaných Darwinove ceny. A nositeľom tohto ocenenia za rok 1996 sa stal Garry Hoy. Ten o svoj život prišiel skutočne neobvyklým spôsobom.

Právnik v dobrej firme

Garry mal v roku 1993 už 38 rokov. Bol bezdetný a s manželkou spolu nežili. Pracoval vo veľkej kanadskej právnickej firme v Toronte a bolo možné ho považovať za úspešného muža.

Okrem vyštudovaného práva mal aj inžiniersky titul a v právnickej firme Holden Day Wilson bol zamestnaný na pozícii špecialistu na právo akciových spoločností a právo cenných papierov.

Foto: SimonP, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Vedel sa odviazať

Veľká právnická firma okrem množstva klientov potrebuje aj dobrých právnikov. Garry budúcich koncipientov po firme často sprevádzal a ukazoval im priestory veľkej právnickej firmy nachádzajúcej sa v komplexe Toronto-Dominion.

Garry okrem iného rozprával koncipientom aj o samotnej budove. Vyzdvihoval tiež okná na budove, ktoré prezentoval ako nerozbitné.

Robil to už veľakrát. Aby názorne dokázal, že naozaj sú okná na budove nerozbitné, rozbehol sa oproti tomu, čo mal v kancelárii a narazil do neho. Musel tak potlačiť svoj pud sebazáchovy a veriť iba tenkému kusu tvrdeného skla. Keď sa už viackrát presvedčil o tom, že okno náraz vydrží, zo svojho predstavenia už nemával také veľké obavy.

Môže vydržať aj 100-krát alebo 101 nemusí

9. júla 1993 Garry opäť sprevádzal skupinu koncipientov po budove. Keď im začal prezentovať samotnú budovu, prišlo aj k jeho obľúbenému „predstaveniu“. Robil to už veľakrát predtým a nemyslel si, že by to teraz vyjsť nemalo.

Photo by Palu Malerba from Pexels

S koncipientmi prišiel do svojej kancelárie nachádzajúcej sa na 24. poschodí komplexu Toronto-Dominion. Hovoril im, že okná v budove sú nerozbitné a vydržia aj náraz človeka. A keďže Garry bol muž činu, rozbehol sa oproti oknu a veril, že tak ako predtým, aj teraz ho sklo odrazí a on zožne úspech a uznanie.

Avšak k tomu neprišlo a to, čo spôsobil, bol šok a zdesenie. Garry narazil do okna a to povolilo. Nebola šanca na záchranu a on letel spolu s oknom smerom k zemi. Pád z takej výšky – 24. poschodia – jednoducho prežiť nemohol. Bol namieste mŕtvy.

Garrymu sa však pokus v podstate podaril. Sklo na okne totiž nerozbil. Zlyhal rám, ktorý povolil a v podstate sklenenú tabuľu okna vyrazil z rámu. Je pravdepodobné, že rám sa z predchádzajúcich pokusov postupne opotreboval a tentoraz to nevydržal. Pravdepodobne konštruktérov okna a rámov ani vo sne nenapadlo, že sa nájde niekto, kto bude odolnosť okna pravidelne testovať a to tým najhlúpejším spôsobom.

Garryho odkaz

Je smutné, že pomerne dobrý právnik sa celosvetovo preslávil až svojou smrťou. Ako pripomína portál allthatsinteresting, jeho šéf ho označil ako jedného z najlepších a najbystrejších právnikov vo firme. Jeho kolega ho opísal ako vynikajúceho právnika a ústretového muža.

Bizarná smrť sa čoskoro stala legendou a jedným z najpodivnejších príbehov kanadského Toronta. Mnohí ľudia si myslia, že príbeh je vymyslený a jeho pravdivosť je často overovaná na portáli Snopes, na ktorý sa ľudia obracajú, keď chcú zistiť, či to, čo počuli, je pravda alebo lož.

Garry bol za svoju neobvyklú smrť ocenený v roku 1996 Darwinovou cenou a našiel si miesto aj v televíznych šou ako Mythbusters či 1 000 Ways to Die. Jeho príbeh sa dokonca dostal aj do čiernej komédie Darwinove ceny z roku 2006.

Smrť bola počiatkom konca firmy

Po Garryho nešťastnej smrti sa začala právnická firma rozpadať. V priebehu troch rokov z nej odišlo 30 právnikov a v roku 1996 sa spoločnosť dostala do finančných problémov. Začala mať finančné problémy a napokon skrachovala. Išlo v tom čase o najväčší krach právnickej firmy v histórii Kanady, píše The Globe and Mail.

Aj keď sa nedá smrť Garryho Hoya označiť priamo za dôvod úpadku právnickej firmy, minimálne k tomu prispela.

Uložiť článok

Najnovšie články