Foto: Facebook.com (Róbert Gajdica‎)

Jeden z najkrajších a najvýznamnejších slovenských vodopádov. Nachádza sa uprostred dediny a prístup k nemu je úplne jednoduchý. Navštívili ste už vodopád Lúčky?

Národná prírodná pamiatka vodopád Lúčky je jedným z piatich vodopádov, ktoré si vyslúžili takýto stupeň ich ochrany. Nepatrí síce ani zďaleka medzi najvyššie vodopády našej krajiny, no svojou krásou a dostupnosťou sa stal jedným z najnavštevovanejších. Lúčanský vodopád nájdete v obci Lúčky, kde si z výletu za krásami prírody môžete spraviť rovno relaxačný víkend. Nachádzajú sa tu totiž kúpele, ktoré navštevujú nielen pacienti s rôznymi zdravotnými problémami, ale aj mnoho ľudí túžiacich po relaxe.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ak sa budete chcieť vydať za vodopádom Lúčky, nezabudnite sa zastaviť aj pri jedinečnom termálnom kúpalisku, ktoré sa nachádza vo voľnej prírode a je celkom zdarma. O Kalamenoch sme vám písali len nedávno.

Vodopád Lúčky 🙂 (y) Fotky zo sveta

Geplaatst door Fotky zo sveta op woensdag 10 mei 2017

Vodopád Lúčky

Gepostet von Potulky po Slovensku am Sonntag, 6. November 2016

Vodopád Lúčky

Gepostet von Potulky po Slovensku am Sonntag, 6. November 2016

Vodopád Lúčky patrí medzi 5 najvýznamnejších vodopádov Slovenska a vyslúžil si aj „titul“ národnej prírodnej pamiatky. Niet divu… Nepatrí medzi najvyššie, ale celkom určite medzi najkrajšie. Celý vodopád stojí na travertínovom podloží. Terasy z travertínu majú od pár desiatok centimetrov až po celkovú výšku vodopádu, teda 12 metrov. Vďaka tomuto horninovému podložiu je voda vo vodopáde sfarbená do zaujímavých bledomodrých odtieňov. V lete sa v „bazéne“ pod vodopádom môžete dokonca aj okúpať. Voda je tu veľmi čistá, no keďže ide o národnú prírodnú pamiatku, skúste sa postarať o to, aby takou aj ostala.

Vodopád Lúčky bol za národnú prírodnú pamiatku vyhlásený v roku 1974. Len neďaleko vodopádu nájdete hneď ďalšiu prírodnú krásu, a to Lúčanské travertíny, ktoré sú národnou prírodnou pamiatkou od roku 1975. O niečo ďalej nájdete aj známejšie Bešeňovské travertíny. Ak sa vám z obce Lúčky nechce nikde cestovať, môžete navštíviť aj miestne kúpele, ktoré fungujú už od roku 1761. Voda v kúpeľoch priaznivo pôsobí na rôzne zdravotné problémy od gynekologických, cez onkologické, až po problémy pohybového ústrojenstva.

Ak teda nemáte čo s jesennými víkendmi, neváhajte. Kúpele, vodopád, travertíny v Lúčkach a bezplatné termálne kúpalisko uprostred lesa v Kalamenoch.

Pozri aj: Kalameny: V tomto termálnom jazierku na Slovensku sa okúpeš zadarmo, uprostred prírody a aj v zime

interez.sk (Lukáš M.)
Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články