Foto: zuzkam3, zly_hipster (Instagram)

Do Tatier nemusíte chodiť len za turistikou. Aj tieto miesta stoja za vašu návštevu.

Výlet do Tatier nemusí vždy znamenať len vysokohorskú turistiku. Samozrejme, primárne sa medzi tatranské štíty vydáme za krásnymi výhľadmi na široké okolie. Niekdy však na turistiku nie je čas, alebo možno ani chuť. Čo sa dá teda robiť pod „najmenšími veľhorami sveta“? Môžete navštíviť napríklad týchto 10 zaujímavých miest.

Tatry, ako pohorie, zasahujú do štyroch turistických regiónov Slovenska. Tiahnu sa od Zamaguria, cez Tatranský región v oblastí Vysokých Tatier, cez Liptov až na Oravu. Do zoznamu sme pritom vybrali lokality, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti tatranských štítov a dolín v týchto regiónoch. 

Kostolík v Tatranskej Javorine

V severotatranskej podhorskej obci Tatranská Javorina, neďaleko poľských hraníc, môžete nájsť jeden z najkrajších drevených kostolíkov na našom území. Drevený kostol z rokov 1902-1903 je zasvätený sv. Anne, patrónke lesnej práce. Postaviť ho dal knieža Kristián Kraft Hohenlohe, jeden z najbohatších nemeckých vtedajších šľachticov, ktorý vlastnil i rozsiahle tatranské územia. Drevený kostolík má pomerne netypickú architektúru a spolu s končiarmi Belianskych Tatier, vytvára veľmi zaujímavú atmosféru.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Zuzana Dagmar Kubíková (@zuzkam3),

Chodník korunami stromov

Chodník korunami stromov v Bachledovej doline zrejme netreba ani predstavovať. Už od otvorenia tejto atrakcie na jeseň 2017 bolo jasné, že sa stane jednou z najvyhľadávanejších lokalít v okolí Tatier. Prechádzka korunami stromov láka návštevníkov všetkých vekových kategórií, zo všetkých kútov Slovenska. Napriek pomerne rozsiahlemu zásahu do prírodného prostredia teda treba poznamenať, že cestovnému ruchu v regióne, projekt určite veľmi pomohol.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Chodnik korunami stromov (@chodnik_korunami_stromov),

Belianska jaskyňa

Najväčšia a jediná sprístupnená jaskyňa TANAP-u. Nájdete ju neďaleko obce Tatranská kotlina v najvýchodnejšej časti Belianskych Tatier. Vchod do jaskyne stojí v nadmorskej výške 830 m.n.m. v severnom svahu Kobylieho vrchu. Z celkovej preskúmanej dĺžky 3,5 km, je pre verejnosť sprístupnená trasa dlhá 1135 metrov. Zaujímavosťou je, že sa prevádzkovatelia jaskyne pokúsili v prvej polovici 20. storočia, spodné časti jaskyne zaľadniť, aby tak zvýšili jej atraktivitu v očiach verejnosti. Tieto pokusy boli síce pomerne úspešné, no značne poškodili kvapľovú výzdobu, a preto sa od nich nakoniec upustilo. Napriek tomu, že v jaskyni teda ľad chýba, je Belianska jaskyňa i tak jednou z najnavštevovanejších sprístupnených jaskýň Slovenska.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Jan/יאן (@israelinmymind),

Jezerské jazero

Tatry, to je desiatok rôznych plies, ktoré sú pozostatkom dávneho zaľadnenia. Neďaleko Bachledovej doliny však v lesoch Spišskej Magury leží Jezerské jazero, ktoré vzniklo celkom inak. Asi 110 m dlhé, 75 m široké a do 2 m hlboké jazero, vzniklo prirodzeným zosuvom miestnych flyšových hornín. Výsledkom je tyrkysové horské jazero uprostred kedysi bohatého lesa. Po veternej kalamite z roku 2004 to tu dnes síce vyzerá celkom inak, no i tak ide o zaujímavé miesto, ktoré rozhodne stojí za návštevu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marcel Krajco (@zly_hipster),

Botanická záhrada

Spoznávať tatranskú prírodu nemusíte len túlaním sa po dolinách a končiaroch našich veľhôr. Bez veľkej námahy a doslova za pár eur tak môžete urobiť v Tatranskej Lomnici. Nájdete tu totiž Expozíciu tatranskej prírody, jedinečnú botanickú záhradu, v ktorej môžete obdivovať až 330 druhov stromov a rastlín rôznych biotopov. Pri návšteve si navyše môžete sadenice či semená niektorých z nich i odkúpiť a zasadiť vo vlastnej záhrade.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ľúbime Slovensko – We❤Slovakia (@lubimeslovensko),

Kežmarok

V podtatranskom regióne za návštevu rozhodne stojí, kedysi slobodné kráľovské mesto, Kežmarok. Význam mesta po stredoveku mierne poklesol no v 19. storočí sa mesto opäť dostalo na výslnie. Stalo sa totiž centrom pri objavovaní a sprístupňovaní štítov Vysokých Tatier. V meste s jedinečným výhľadom na tatranské vrcholy, stojí za pozretie historické opevnenie, Kežmarský hrad či Nový evanjelický kostol, ktorý viac, ako kresťanskú sakrálnu budovu, svojou orientálnou architektúrou pripomína skôr mešitu či synagógu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Slovenské hrady a zámky (@slovenskehradyazamky),

Múzeum liptovskej dediny

Nájdete ho v Pribyline neďaleko Liptovskej Mari. Múzeum liptovskej dediny bolo otvorené v roku 1991 a jeho expozíciu tvoria stavby zo zatopených obcí neďalekého vodného diela, ale i domy z rôznych častí horného či dolného Liptova. Okrem klasických ukážok drevenej ľudovej architektúry, v múzeu nájdete i kópie najvýznamnejších stavieb z Liptovskou Marou zatopených obcí, ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec. Múzeum liptovskej dediny má i vlastnú „zoologickú záhradu“, zameranú na chov tradičných hospodárskych zvierat a hydiny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Luci Lucka (@lucinka992),

Brestovská jaskyňa

Ak sa pod Tatry presuniete zo západnej strany, navštíviť môžete napríklad Brestovskú jaskyňu. Je jedinou sprístupnenou jaskyňou na Orave a nájdete ju neďaleko obce Zuberec v Západných Tatrách. Ľuďom je známa už od nepamäti, no pre turistov bola sprístupnená len nedávno, v septembri 2016. Jedinečný podzemný systém ukrýva viac ako 2 km chodieb a priestorov vymodelovaných potokom, ktorý jaskyňou dodnes preteká. Vzhľadom na obtiažnosť jaskyne, je deťom do 6 rokov vstup zakázaný.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Branislav Bruder (@branislav.bruder.fotograf),

Múzeum oravskej dediny

Ako sa kedysi žilo v Oravskom regióne, kde sú zimy tuhé a podmienky na poľnohospodárstvo oveľa nepriaznivejšie, ako v iných regiónoch našej krajiny? To vám prezradí jedine Múzeum Oravskej dediny, jedinečné múzeum v prírode, kde máte možnosť spoznať pravú oravskú kultúru. Všetky stavby, ktoré v múzeu nájdete, sú pôvodné. Odkúpené a premiestnené boli z rôznych kútov Oravy v druhej polovici 20. storočia, aby i ďalším generáciám naveky pripomínali skutočnú Oravu. Múzeum oravskej dediny nájdete neďaleko Zuberca v krásnom prírodnom prostredí v podhorí Roháčov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa FABULOUS SLOVAKIA (@fabslovakia),

Sánkarská dráha z Hrebienka

Na túto atrakciu si budeme musieť ešte nejaký ten čas počkať. Minulý rok ju pritom otvorili po prvýkrát a dúfajme, že k dispozícii bude vo Vysokých Tatrách i túto sezónu. Najdlhšia sánkovačka na Slovensku, z Hrebienka až do Starého Smokovca na 2,5 dlhej sánkarskej dráhe je totiž zážitkom, aký v iných častiach našej krajiny zažiť nemožno. Naladiť na zimnú nádielku sa môžete v našom krátkom videu z minulého roka.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )