Foto ilustračné: Unsplash.com

Nad severnou Afrikou sa prehlbuje tlaková níž a vďaka tomu sa nad Európu dostanú tony piesku.

V oblasti severnej Afriky sa aktuálne prehlbuje výrazné tlaková níž. Tá sa na začiatku budúceho týždňa dostane nad Stredozemné more a potom nad Európu. 

Tlaková níž ovplyvňuje počasie v Európe už teraz. Prší najmä v Španielsku a v priebehu týždňa sa rozprší aj v Európe. Okrem toho nás však čaká aj piesok.

V oblasti Sahary totiž táto tlaková níž prinesie veľmi veterné počasie, v dôsledku čoho sa do atmosféry budú dostávať tony piesku. Tie počas víkendu budú prúdiť nad západnú Európu.

Na aktuálnom družicovom zábere už vidieť, že piesok sa dostáva nad Španielsko a Stredozemné more. Koncentráciu prachových častí zvýrazňuje ružová farba.

V utorok sa piesok dostane aj nad strednú Európu, vrátane nášho územia. Súčasne sa však očakávajú na našom území aj zrážky. Dažďové kvapky naviažu na seba zrnká piesku, ktoré potom dopadnú na zem.

Opäť tak počítajte s tým, že dážď Vaše autá znečistí. Odporúčame teda s umývaním počkať.

Koncentrácia prachových častí v atmosfére bude nad našou oblasťou minimálne do piatka.

Najväčšie koncentrácie prachových častí sa očakávajú vo Francúzsku a v Taliansku. Tu môže piesok spôsobiť, že obloha sa sfarbí do hneda a dokonca môže klesnúť dohľadnosť. Nad naše územie sa prach zo Sahary dostane v utorok.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )