Foto: Pixabay

Biodiverzita na Zélande nesmierne trpí.

Môžu za to roky popierania. Nový Zéland je krajina, ktorá sa dlhé roky tvárila,  že je všetko v poriadku. Pred turistami sa dokonca prezentovala ako nesmierne eko destinácia, ktorej životné prostredie mimoriadne prosperuje. Po štyroch rokoch tu však bol prevedený podrobný výskum, ktorý dala dokopy agentúra Statistics New Zealand a ministerstvo životného prostredia.

Výsledky sú otrasné. Výskum dokázal, že Nový Zéland je pravým opakom toho, čo tvrdia brožúry z oblasti cestovného ruchu. Odkedy bola krajina osídlená, viac ako 75 druhov zvierat a rastlín tu úplne vyhynulo. Kedysi tu mimoriadne prosperoval život vtákov. Avšak 90% morských druhov a 80% suchozemských druhov je v ohrození. To znamená len jedno.

Unsplash

Situácia je alarmujúca

Takmer dvom tretinám miestneho vzácneho ekosystému hrozí kolaps. Riziko vyhynutia sa za posledných 15 rokov zvýšilo u 86% druhov. Ďalších 26 druhov tu síce svoje čísla v posledných 10 rokoch napravilo, no oproti opačným výsledkom, je toto veľmi slabá štatistika. Kevin Hague z ochranárskej organizácie Forest and Bird povedal, že čítanie tohto reportu bolo mrazivé. Samotný výskum podľa neho zachytáva roky prokrastinácie a odmietania.

Devastujúci dopad na krajinu mal na svedomí aj vzrast mliekárenského priemyslu. Nie je žiadnou novinkou, že kravy vylučujú ohromné množstvo metánu, ktorý je jedným z hlavných skleníkových plynov. Veľký problém predstavuje aj miestna podzemná voda. V 59% studní sa našla baktéria E coli, zatiaľ čo v ďalších 13% tu boli namerané dusičnany. Trpia však aj vodné toky. Až 76% druhov rýb je v ohrození.

Unsplash

Podľa organizácie Forest and Bird môžu za znečistenie vody tri hlavné faktory; hnojivá, zavlažovacie systémy a kravy. Všetky tieto problémy, ktoré zem Pána prsteňov trápia, sú ešte znásobené kvôli klimatickým zmenám. Je teda jasné, že niekto v tejto ostrovnej krajine musí začať konať.

theguardian.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy