Foto: Studio NAB

Rekonštrukcia katedrály bude možno obrazom stavu dnešnej spoločnosti.

Prešlo iba niekoľko dní od ničivej katastrofy, ktorá postihla hlavné mesto Francúzska. Požiar katedrály Notre-Dame zasiahol tisícky ľudí po celom svete. Podarilo sa z nej zachrániť dve veže, aj keď drevenej streche a vežičke hasiči pomôcť už nedokázali. Vznikla teda otázka, akým spôsobom katedrálu zrekonštruovať a vybudovať z nej znova reprezentatívnu pamiatku a veľkým presahom. Riešením by mohol byť aj ekologický projekt štúdia NAB. 

Takmer ihneď potom, ako sa rozšírila správa o tejto tragickej udalosti v centre Paríža, sa množstvo ľudí rozhodlo pomôcť a darovali tak milióny na opravu katedrály Notre-Dame. Bolo však otázne ako a práve to rozpútalo množstvo diskusií aj medzi ľuďmi na internete. Architektonické štúdio NAB prišlo s inovatívnou víziou, pomocou ktorej by na vrchu katedrály mohol vyrásť ekologický inkluzívny skleník, ktorý by mal navyše pridanú edukatívnu funkciu.

Foto: Studio NAB

Ako informoval portál Desingboom, NAB by sa chcelo zamerať počas rekonštrukcie aj na zachytenie stavu dnešnej spoločnosti a otázok, ktoré ho sprevádzajú. Prišlo teda s návrhom strešného skleníka, ktorý by mal spájať environmentálny a vzdelávací charakter. Vďaka nemu by mohlo vzniknúť unikátne miesto, ktoré sa bude sústreďovať na ochranu a obohatenie výnimočného dedičstva.

Ako pomôcka k vzdelávaniu

Skleník by mal navyše poskytnúť miesto, vhodné pre vzdelávanie v oblasti poľnohospodárstva, záhradníctva a permakultúry. Jeho hlavným cieľom by bolo sprostredkovať tieto aktivity deťom a študentom a prinavrátiť ich kladný vzťah k prírode. A to rovno v centre Paríža prostredníctvom zaujímavých workshopov a kurzov. Vďaka tomu by sa mesto mohlo zapojiť do riešenia širších problémov, ktoré kolujú vo svete.

Foto: Studio NAB

Zároveň však chcú tvorcovia projektu zachovať charakter a pôvodný účel pamiatky a v žiadnom prípade ju neznehodnotiť. Skôr povýšiť jej prednosti a silný vplyv na inú úroveň a vytvoriť pre verejnosť moderný vzdelávací priestor so zameraním na ekologické činnosti. Štúdiu NAB sa teda podarilo vytvoriť zaujímavý koncept, ktorý by nesmierny význam katedrály mohol posunúť ešte ďalej.

Foto: Studio NAB

Aká však bude konečná podoba katedrály po jej oprave je stále otázne. Nápadov je mnoho a dá sa predpokladať, že podobných vizionárskych bude iba pribúdať. No štúdiu NAB sa podarilo vytvoriť zaujímavý a neprehliadnuteľný koncept, ktorý by nesmierny význam katedrály mohol posunúť ešte ďalej.

Vizualizácie boli použité so súhlasom štúdia NAB.

designboom.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )