Plamene a dym pri požiari Notre-Dame Foto: TASR/AP

Miliardári a firmy sľúbili na obnovu Notre-Dame už 700 miliónov eur

Príspevky na rekonštrukciu požiarom spustošenej parížskej katedrály Notre-Dame od miliardárov a firiem už dokopy dosiahli sumu okolo 700 miliónov eur, informovala v stredu agentúra AFP.

Francúzsky miliardár a šéf spoločnosti Moët Hennessy Louis Vuitton (LVMH) Bernard Arnault v utorok oznámil, že jeho rodina a spoločnosť prispejú na renováciu dovedna 200 miliónmi eur.

Ďalší francúzsky podnikateľ a miliardár, Francois-Henri Pinault, už predtým prisľúbil pomoc na obnovu gotického chrámu vo výške 100 miliónov eur.

Hasenie požiaru v Notre-Dame Foto: TASR/AP

Objemný príspevok v hodnote 200 miliónov eur ohlásili francúzsky módny gigant L’Oréal a jeho zakladateľská rodina Bettencourtovcov. Podporu prisľúbil aj Tim Cook, šéf americkej spoločnosti Apple.

Organizácia Spojených národov v utorok uviedla, že bude podporovať francúzsku vládu pri obnove chrámu prostredníctvom svojej agentúry UNESCO sídliacej v Paríži. Hovorca OSN Stéphane Dujarric pripomenul, že katedrála je lokalitou v zozname svetového dedičstva UNESCO.
Požiar, ktorý katedrálu zasiahol v pondelok večer, zničil jej strechu a štíhlu vežu nad krížením lodí, ktorá sa zrútila dovnútra. Ku katastrofe došlo v čase, keď boli na tejto veži – takzvanom sanktusníku – vykonávané renovačné práce.

Kombosnímka požiaru Notre-Dame Foto: TASR/AP

Parížska prokuratúra uviedla, že požiar vyšetruje ako nešťastnú náhodu, a nie ako prípad podpaľačstva. Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok prisľúbil, že katedrála bude obnovená „v priebehu piatich rokov“ a bude ešte krajšia.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )