Foto: TASR/AP

Na Slovensku registrujeme celkovo 20 355 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v nedeľu (11.10) pribudlo 504 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 3998 testov. Celkovo tak evidujeme 20 355 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

V nedeľu pribudlo 400 vyliečených pacientov. Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 6031 ľudí. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 393 pacientov, ochorenie bolo potvrdené u 326 osôb, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 12 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 36 pacientov s ochorením COVID-19.

Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 552 447 vzoriek. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus je 61.

Najviac pozitívnych testov sa zaznamenalo v Prešovskom kraji (127), nasledoval Košický kraj (121), Bratislavský (80), Trenčiansky (73), Žilinský (50), Trnavský (31), Banskobystrický (14) a Nitriansky (8).

Od zajtra platí zákaz zhromažďovania sa

Na Slovensku bude od utorka (13. 10.) platiť zákaz zhromažďovania sa viac ako šesť ľudí. Výnimkou sú osoby žijúce v jednej domácnosti. Rozhodla o tom v pondelok vláda SR. Dôvodom je zhoršenie pandémie nového koronavírusu v krajine.

Slovensko sprísni protiepidemické opatrenia

Slovensko v najbližších dňoch sprísni protiepidemické opatrenia. Rozhodol o tom Ústredný krízový štáb v nedeľu. Dôvodom je zhoršujúca sa situácia s pandémiou nového koronavírusu. Niektoré opatrenia majú platiť od pondelka (12.10.), ďalšie majú začať platiť v priebehu týždňa.

  • Od pondelka sa stredoškoláci majú učiť z domu, dištančná forma platí do odvolania.
  • Od štvrtka 15. 10. bude platiť povinnosť nosiť rúško aj v exteriéri v obciach a mestách. Výnimka z nosenia rúška bude platiť mimo obce a miest pre rodinu, keď pôjde spolu, alebo pokiaľ budú ľudia od seba vzdialení viac ako päť metrov.
  • Obchody s potravinami a drogériou budú musieť od štvrtka vymedziť čas nákupu pre seniorov nad 65 rokov v rozmedzí 9.00 h až 11.00 h.
  • Obmedzí sa aj počet ľudí v obchodoch a nákupných centrách, bude môcť v nich byť jedna osoba na 15 štvorcových metrov.
  • Zakážu sa hromadné podujatia. Má sa to týkať aj bohoslužieb.
  • Krsty, pohreby a sobáše by sa konať mohli, avšak v takom prípade bude platiť, že na 15 štvorcových metrov môže byť jedna osoba. Ak sa budú tieto obrady konať vonku, počet účastníkov sa obmedzovať nemá. Musia sa ale dodržiavať dvojmetrové odstupy.
  • Reštaurácie budú môcť podávať len zabalené jedlo a jeho konzumácia bude možná len v exteriéri.
  • Zatvoria sa fitnescentrá, wellness zariadenia, akvaparky, kúpaliská či sauny.
  • Od štvrtka sa zakážu aj všetky organizované hromadné podujatia. V hre je aj zákaz zhromažďovania sa nad šesť ľudí. O tom má rozhodovať vláda.
  • Organizovanie piatich najvyšších športových súťaží, a to v prípade futbalu, hokeja, volejbalu, hádzanej, basketbalu, bude mať výnimku. Hráči musia byť pretestovaní a hrať sa bude bez divákov.
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )