Foto: TASR - Jaroslav Novák

Na Slovensku registrujeme celkovo 81 772 pozitívnych prípadov koronavírusu.

Na Slovensku v stredu (11.11) pribudlo 2 591 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 12 584 testov. Celkovo tak evidujeme 81 772 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

V stredu pribudlo 1067 vyliečených pacientov. Celkovo sa z ochorenia vyliečilo 24 314 ľudí. V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 1 847 pacientov, ochorenie bolo potvrdené u 1 553 osôb, na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 105 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 116 pacientov s ochorením COVID-19.

Spolu laboratóriá už na ochorenie otestovali 938 571 vzoriek. Počet úmrtí pacientov s pozitívnym testom na nový koronavírus je 464.

Do štatistík pribudlo 50 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19, celkovo ochoreniu doteraz podľahlo 464 ľudí. Bolo medzi nimi 23 žien a 27 mužov vo veku od 51 do 96 rokov.

Pozitívne testovaných bolo 1 206 mužov a 1  385 žien. Najviac pozitívne testovaných bolo v Prešovskom kraji (516), nasleduje Žilinský kraj (489), Trenčiansky (366), Košický (301), Nitriansky (279), Trnavský (257), Banskobystrický (224) a Bratislavský (159).

Premiér odmietol kritiku Sulíka, poslal mu výzvu

Premiér Igor Matovič (OĽANO) v stredu odmietol kritiku ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS), podľa ktorej vláda nesplnila sľuby o uvoľňovaní opatrení po plošnom testovaní a predĺžila núdzový stav. Sulíkovi sa tiež nepáčil návrh na takzvané komunitné testovanie, podľa ktorého majú zabezpečiť celoplošné testovanie školy, cirkvi, športové kluby či hotely. Matovič zdôraznil, že za predĺženie núdzového stavu aj za komunitné testovanie hlasovalo všetkých päť členov krízového štábu za SaS.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

„Ja by som si chcel tiež v tejto ťažkej dobe, kedy nám dennodenne zomierajú ľudia a tisícky ľudí sú v nemocniciach na COVID-19, dopriať dovolenku a vypisovať facebookové statusy,“ povedal Matovič. Sulíkovi vyčíta, že nechodí osobne na krízové štáby a dáva sa zastupovať.

„Posiela tam päť svojich zástupcov, tí hlasujú za 90-dňový núdzový stav, zahlasovali za komunitné testovanie, všetci piati, a on potom svojich vlastných straníckych členov kritizuje cez facebook z dovolenky,“ povedal Matovič. „Mne to hodné komentára nie je,“ dodal premiér.

Výzva pre Sulíka

Matovič zároveň vyzval Sulíka, aby navrhol, ako pri otvorených prevádzkach znížiť počet nakazených a udržať ich denný prírastok pod číslom 500. „Dávam verejný prísľub, že keď sa Richard Sulík do nedele postaví s riešením, ktoré Slovensku zabezpečí, že denne nebudeme mať v sedemdňovom priemere viac ako 500 pozitívne testovaných ľudí cez RT-PCR testy a zároveň zabezpečí, aby od 1. decembra mohli byť otvorené všetky reštaurácie, divadlá, kiná, kostoly, športové kluby či posilňovne, tak od tej chvíle mu odovzdávam celý manažment koronakrízy na Slovensku,“ povedal Matovič.

0
Uložiť článok
Komentovať