Foto: SITA

V Indii už šiesty deň po sebe pribudlo vyše 300-tisíc nakazených.

India zažíva najhoršiu situáciu od vypuknutia pandémie koronavírusu. Za ostatných 24 hodín pribudlo 323 144 nových prípadov nákazy a 2 771 súvisiacich úmrtí, informuje agentúra Reuters. Ide o mierny pokles oproti pondelku, keď pribudlo rekordných 352 991 novoinfikovaných, avšak celkovo bolo vykonaných výrazne menej testov než v predchádzajúcich dňoch.

Štáty pomáhajú Indii

India patrí momentálne k štátom, ktoré sú aktuálne najviac zasiahnuté epidémiou infekčnej choroby COVID-19. Prvá dodávka zdravotníckeho materiálu z Británie do Indie, v ktorej je aj 100 pľúcnych ventilátorov a 95 koncentrátorov kyslíka, dorazila v utorok skoro ráno do indickej metropoly Naí Dillí.

Koncom tohto týždňa do Indie dopravia aj pomoc z Francúzska. Obsahuje osem jednotiek na výrobu kyslíka napájaných z generátora, zásobníky na skvapalnený kyslík, ktoré umožnia dodávať lekársky kyslík až 10.000 pacientom za deň, ako aj špecializované lekárske vybavenie vrátane 28 pľúcnych ventilátorov, uviedlo francúzske veľvyslanectvo v Naí Dillí. Pomoc ponúkli aj Izrael, Nemecko a Európska únia ako taká.

Foto: SITA

Spojené štáty USA podľa vyhlásenia poskytnú Indii celú škálu naliehavej pomoci vrátane dodávok kyslíka, liekov a ďalšieho vybavenia.
V Indii začali zaznievať kritické hlasy na adresu Washingtonu, že má nadbytok vakcín a nechce sa o ne podeliť. Hlavný zdravotnícky poradca Bieleho domu Anthony Fauci v nedeľu povedal, že USA zvážia zaslanie nadbytku vakcín od spoločnosti AstraZeneca do Indie. Spojené štáty majú približne 30 miliónov dávok tejto vakcíny, ktorá však ešte nebola schválená na použitie.

Módí podľa vyhlásenia svojho úradu „vyjadril úprimnú vďaku za ponúknutú pomoc“. Vyzval tiež na zmiernenie pravidiel týkajúcich sa duševného vlastníctva na vakcíny proti covidu. Takýto krok by rozvojovým krajinám zabezpečil rýchly prístup k cenovo dostupným vakcínam a liekom.

Foto: SITA

Krematóriá nestíhajú

Ako približuje agentúra AP, preplnené krematória sú pre vysoký počet obetí nútené spopolňovať telá na pohrebných hraniciach. Tých je toľko, že ľuďom dochádza palivo a úrady v metropole Naí Dillí evidujú žiadosti o výrub stromov v miestnych parkoch. Nemocnice sú beznádejne plné a v niektorých prípadoch na jednom lôžku ležia dvaja až traja pacienti.

Foto: SITA

Indický variant zatiaľ nie je nákazlivejší

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok varovala pred unáhlenými závermi o nákazlivosti alebo rizikovosti nového variantu koronavírusu zisteného v Indii. WHO dodala, že tento variant ešte neklasifikovala ako „znepokojujúci“. Informácie priniesla tlačová agentúra DPA.

Hovorkyňa organizácie uviedla, že v tomto časovom bode ešte nie je jasné, do akej miery je variant zodpovedný za rýchly nárast v počte prípadov nákazy v Indii v posledných mesiacoch.

Foto: SITA

Je veľa faktorov, ktoré podľa hovorkyne WHO mohli prispieť ku krízovej situácii v Indii. Nárast prípadov mohli zrýchliť napríklad sviatky a ďalšie podujatia s hromadnou účasťou ľudí.

V epidemiologickej situácii v Indii môže byť závažným faktorom aj britský variant koronavírusu.

Indii chýba kyslík

Vlna nákazy v posledných dňoch spôsobila, že príbuzní chorých prosia na sociálnych sieťach o zásoby kyslíka a o informácie, v ktorých nemocniciach sú voľné lôžka. Na čiernom trhu sa fľaša kyslíka dokonca predáva v prepočte za 600 eur. Nákaza tiež donútila indické hlavné mesto Naí Dillí predĺžiť lockdown.

„WHO robí všetko, čo jej v jej silách, aby poskytla životne dôležité vybavenie a zásoby,“ povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus novinárom.

Foto: SITA

Dodal, že organizácia OSN poslala do Indie „tisíce kyslíkových koncentrátorov, prefabrikované mobilné nemocnice a zásoby potrebné pre laboratóriá“.

WHO tiež uviedla, že presunula vyše 2 600 svojich odborníkov z rôznych programov vrátane detskej obrny a tuberkulózy, aby pracovali spolu s indickými úradmi na riešení pandémie.

Medzi najpostihnutejšími krajinami

Od vypuknutie pandémie sa podľa oficiálnych štatistík v Indii nakazilo koronavírusom 17,3 milióna ľudí a viac ako 195-tisíc na následky choroby COVID-19 zomrelo.

Foto: SITA

USA zostávajú najhoršie zasiahnutou krajinou – hlásili okolo 572.200 úmrtí na covid a vyše 32 miliónov nakazených. Po nich nasleduje Brazília a Mexiko. India, ktorá je na štvrtom mieste, však v posledných dňoch vyháňa celosvetové počty prípadov ešte vyššie.

Uložiť článok

Najnovšie články