Foto: interez.sk

Sú košické trhy naozaj turistickou pascou?

Vianočné trhy sú tradičným lákadlom aj v Košiciach. Žiaľ, Bratislavčan Tomáš Smutný z nich odchádzal s nepríjemným zážitkom. Za tri porcie cigánskej pečienky v žemli a za pár príloh zaplatil 50 eur. To, čo videl na bločku, sa mu nepozdávalo. O cenách a ponuke na košických vianočných trhoch sme sa boli presvedčiť na vlastné oči.

V článku sa dozviete aj:

  • koľko sme platili za cigánsku v žemli;
  • koľko si potrebujete pripraviť na varené víno alebo medovinu;
  • aké menej tradičné jedlá sme na košických trhoch objavili;
  • či sme natrafili na trhoch na nejaké nekalosti.

Tradičná ponuka nesklamala

Košičania sa niekoľko dní tešili z bohatej snehovej nádielky, atmosféra tak v čase, kedy ideme na trhy, naozaj pripomína blížiace sa Vianoce. Vzhľadom na to, že trh sme navštívili v doobedňajších hodinách, nemuseli sme sa pretískať davom. Trhy síce neboli úplne prázdne, no určite nepraskali vo švíkoch. Ponuka je tradičná, nájdete tu milé vianočné drobnosti, ozdoby a suveníry, ale aj varené víno, zemiakové placky, medovinu, či pestrú ponuku pre milovníkov mäsa.

Foto: interez.sk

Milovníkov nových chutí však potešia aj menej tradičné pochúťky. My sme napríklad natrafili na oškvarky z kapra, ale aj na balkánsku dobrotu zvanú burek (pečivo plnené mäsom, syrom, špenátom, alebo zemiakovou náplňou).

O niečo vyššie ceny na tohtoročných vianočných trhoch asi nikoho neprekvapujú, aj keď na sociálnych sieťach rozpútali búrlivé diskusie. Za pohár vareného vína si stánkari pýtajú v priemere 2 až 3 eurá (na bratislavských troch zaplatíte 3 až 4 eurá). Za sladkú medovinu zaplatíte v priemere 3 eurá za dva deci. Na rovnaké množstvo obyčajného čaju si potrebujete pripraviť približne jedno až dve eurá.

Foto: interez.sk

Košické vianočné trhy na Hlavnej ulici nie sú priveľké, na to, aby ste ich prešli z jedného konca na druhý, vám stačí len niekoľkých minút. Na nasatie predvianočnej atmosféry a na to, aby ste si kúpili niečo pekné a dopriali si s priateľmi či blízkymi niečo pod zub, celkom určite stačia.

Ceny nie sú po chuti každému

Medzi obľúbené pochúťky na akýchkoľvek trhoch patria aj sladké dobroty. Vybrali sme sa preto hľadať aj tie. Pochutiť si môžete napríklad na pražených mandliach v čokoláde alebo s karamelom, pričom 50 gramov vás vyjde okolo 4 eur. Zaujali nás aj domáce koláčiky a frgále, ktoré stáli v priemere okolo dvoch eur, drahšie však vyšli aj na 8 eur (v Bratislave nájdete parené buchty či trdelník za 6 eur).

Foto: interez.sk

Na svoje si tu prídu milovníci mäsa a výrobkov z neho. Zaujal nás napríklad stánok, kde už bol pripravený gril na pečené prasa. Cena, pochopiteľne, nie je po chuti každému a trochu prekvapila aj nás. Za 100 gramov mäsa s prílohami si totiž návštevníci trhov zaplatia 9,50 eura.

Samozrejme, chýbať nesmie ani pečená klobása či krkovička. Kto má chuť na pečenú klobásu, za 100 gramov si zaplatí približne 4 eurá (na bratislavských trhoch bude vaša peňaženka ľahšia aj o 10 eur). S chlebom a s ďalšími prílohami ešte o niekoľko eur viac. Za jednu porciu kapustnice, strapačiek či plnenú lokšu s husacou pečeňou si návštevníci trhov zaplatia od 5 do 7 eur. Langoše, ktoré na trhoch nesmú chýbať, stáli aj s prílohou v priemere 5 eur. Zemiakové placky sme našli v sume približne od troch eur (najlacnejšie na bratislavských trhoch stoja 5 eur, langoše sú v priemere o euro drahšie).

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články