Foto: facebook.com/Alastair Ward/Triangle News

Spolu s augustom prišla na Faerské ostrovy aj tradícia Grindadráp. A s ňou takmer dve stovky mŕtvych veľrýb.

Lov veľrýb na Faerských ostrovoch je dlhou tradíciou. Veľké morské cicavce tu ľudia lovia už od čias prvých nórskych osád, teda do obdobia 16. storočia. V modernom svete však tolerovaný nie je a to často najmä pre neudržateľný počet zabitých zvierat. Dôkazom je i aktuálna správa z týchto dánskych ostrovov. Po zavraždení viac ako 180 veľrýb sa tu oceán doslova sfarbil dočervena. 

Spolu s letom na Faerských ostrovoch tradične prichádza aj nekomerčný lov veľrýb, na ostrovoch známy ako Grindadráp. Na ostrovoch ide o akúsi tradíciu. Lovci najskôr s pomocou lodí naženú veľryby do zátoky či fjordu a tu ich potom všetky zabijú. Aktuálne obrazy a správy z Faerských ostrovov hovoria o viac ako 180 mŕtvych zvierat.

Grindadrápu sa môže zúčastniť každý. Na nekomerčnom love s dlhou tradíciou, ktorým sa miestni pripravujú na zimu, možno nájsť malé deti, dôchodcov a celé rodiny. Veľryby podrežú priamo vo vode zálivu. Následne ich vyťahujú na pláž, kde sú pitvané. Mäso a tuk zvierat boli v minulosti jedinou nádejou miestnych, na prežitie dlhej a tuhej zimy. V súčasnom 21. storočí však tradícia tento význam stráca a mnohí ochrancovia zvierat ju považujú len za zbytočné masakrovanie veľrýb.

Ekologická organizácia Sea Shepherd bojuje proti lovu veľrýb na Faerských ostrovoch už niekoľko rokov. Každoročne na ostrovy vysiela svoje lode v snahe zabíjaniu zabrániť. Hlavným dôvodom má byť v aktuálnom svete nezmyselná tradícia. Podľa Sea Shepherd navyše množstvo veľrybieho mäsa nekončí v mraziacich boxoch obyvateľov, ale ostáva hniť na pláži.


Na tohtoročnom Grindadráp sa zúčastnil aj 22-ročný študent univerzity Cambridge Alastair Ward, ktorý bol na ostrovoch v tom čase na dovolenke. “Nemohol som uveriť, koľko veľrýb tam bolo. Ľudia ich z člnov hnali do zátoky s pomocou vesiel. Keď boli dostatočne blízko, rozbehla sa k nim celá dedina. Dokonca aj deti sa zapájali pri vyťahovaní tiel na pobrežie. Kvílenie veľrýb bolo desivé“.

Obyvatelia i samotné úrady Faerských ostrovov sa však pred svetom bránia. Hovoria, že počas augustovej tradície Grindadráp zomrie na ostrovoch približne 800 veľrýb. Z celkového množstva približne 100-tisíc týchto cicavcov, ktoré počas migrácie plávajú popri ostrovoch, ide podľa ich slov o zanedbateľné množstvo. Tradícia – netradícia, pre svet ostáva zabíjanie veľrýb nepochopené a zbytočné.

Pozri aj: Pri francúzskom pobreží umiera 10-tisíc delfínov. Desivé tajomstvo odhalili novodobí piráti, ktorí potápajú pytliacke lode

DailyMail, news.com.au, ladbible.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )