Foto: AnonymousUnknown author / Soviet investigators, Public domain, via Wikimedia Commons

Čo sa stalo počas osudnej noci?

Pretrvávajúca záhada incidentu pri Djatlovom priesmyku, kde v roku 1959 zomrelo deväť skúsených turistov na svahoch hory Kholat Syakhl, či „Hora smrti“, dodnes mätie mnohých ľudí.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje IFL Science, hoci hlavnou príčinou úmrtia väčšiny skupiny malo byť podchladenie, štyria ľudia utrpeli vážne poranenia hrudníka a lebky. Jednému chýbali oči a ďalšiemu členovi výpravy zas chýbal jazyk.

Doskové lavíny sa na hore nevyskytujú, kritizovali ľudia

V poslednom článku venujúcemu sa Djatlovej výprave sme vás informovali o teórii, ktorá mala ozrejmiť okolnosti tragédie. Švajčiarski vedci tento incident vysvetlili jednoducho – členovia boli zachytení v takzvanej doskovej lavíne, zvyšok ušiel v nevhodnom oblečení a neskôr umrzol. O teórii si môžete prečítať na tomto odkaze. Dosková lavína je zachytená vo videu nižšie.

Ako ďalej informuje portál IFL Science, záchranári po incidente našli stan rozrezaný zvnútra – väčšina zásob a oblečenia bola stále vo vnútri stanu. Niektoré z tiel našli ďalej v blízkosti vyhasnutého ohniska, zvyšok tiel mesiace neskôr v rokline.

Podľa sovietských úradov zomreli traja členovia dôsledkami fyzickej traumy, ďalších šesť malo umrieť na podchladenie.

Hoci vysvetlenie vedcov znie dôveryhodne, nepresvedčilo všetkých. Hlavné spochybňovanie tejto teórie spočíva v tom, že podobné druhy lavíny sa na hore nevyskytujú. Doskové lavíny sú zvláštne – horná vrstva snehu sa spája do vrstvy, ktorá „sedí“ na slabšej vrstve. Sú veľmi zriedkavé – aby sa vytvorili, ich rozloha musí byť na dostatočne veľkej ploche s uhlom viac ako 30 stupňov.

Svetlo sveta uzreli nové dôkazy

Od vydania publikácie autori Johan Gaume a Alexander M. Puzrin uskutočnili ďalšie tri expedície do Kholat Syakhl, pričom vytvorili video dôkaz o dvoch nedávnych lavínach. Zistenia uviedli v časopise Communications Earth & Environment, video nájdete na tomto odkaze.

Reprofoto Vice

„Kritici sa zamerali na dva kľúčové aspekty našej teórie a tvrdili, že svah nebol dostatočne strmý a podmienky neboli vhodné na spustenie lavíny. Ľudia žijúci v tejto oblasti prisahali, že nikdy nevideli lavínu v priesmyku Dyatlov,“ uviedol vo vyhlásení Gaume z Ecole Polytechnique Fédérale De Lausanne.

„Väčšina kritiky prišla od príbuzných a konšpiračných teoretikov. Cítili sme sa, akoby mnohí ľudia odmietli náš vedecký prístup, pretože chceli zachovať rúško tajomstva okolo tragického osudu, ktorý postihol turistov.“

Dve expedície, ktoré sa uskutočnili v roku 2021, jedna v lete a jedna v zime, sa najprv zamerali na uhol svahu (ktorý bol väčší ako 30 stupňov) a potom na snehové podmienky, ktoré naznačovali, že lavíny sú skutočne možné.

Tretia expedícia v januári 2022, ktorú viedli Oleg Demjanenko a Dmitrij Borisov, natočila dôkazy o dvoch nedávnych doskových lavínach. K objasneniu záhady sme tak nikdy neboli bližšie.

Uložiť článok

Najnovšie články