foto: TASR - Jaroslav Novák

Počet PCR testov v posledných dňoch klesol.

Po pilotnom a dvoch celoplošných testovaniach sa minulý týždeň otvorili odberné miesta s antigénovými testami vo všetkých okresných mestách. Ministerstvo zdravotníctva postupne aktualizovalo zoznam aj s presnými časmi, kedy je možné na odbery prísť.

Rovnako sme si však všimli, že denné počty vykonaných PCR testov, ktoré sú presnejšie a drahšie klesol. Minister zdravotníctva Marek Krajčí aj premiér Igor Matovič na piatkovej tlačovej besede informovali, že situácia na Slovensku sa zlepšuje a krivka sa splošťuje. K denným štatistikám sa však nezapočítavajú výsledky práve antigénových testov. To by sa však malo zmeniť.

Prečo sa testuje menej?

Foto: TASR – Maroš Černý

Na otázku, prečo sa málo testuje odpovedalo včera Ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti. “V uplynulých dňoch bol menší záujem o PCR testy. Nie je to spôsobené zníženou kapacitou PCR testovania, súvisí to s dvomi kolami plošného testovania a s tým, že sú k dispozícii mobilné odberové miesta s antigénovými testami.”

Podľa ministerstva je to aj z dôvodu, že testy sú zadarmo a je o ne veľký záujem. Za uplynulé tri dni sa antigénovými testami dalo otestovať 16 242 ľudí a z toho 720 bolo pozitívnych (4,43%). Čo sa týka trasovania kontaktov, hygienici ich trasujú aj z PCR testov, ale aj z antigénových testov. Prečo sa však zatiaľ do štatistík nezapočítavajú aj čísla z antigénového testovania je zrejme kvôli logistike. Práve o tom na ministerstve prebieha diskusia a v najbližších dňoch by sa to malo meniť.

Testovanie antigénovými testami sa stáva jedným zo “zlatých štandardov” v boji proti pandémii nového koronavírusu. Z tohto dôvodu Európska komisia spustí ich centrálne obstarávanie pre jednotlivé členské štáty. Aktuálne sa očakáva nákup v počte minimálne 560 miliónov kusov, čo však môže trvať niekoľko mesiacov. V stredu to po rokovaní vlády uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )