Ilustračná foto: Pexels

Spotrebitelia rozhodnú o tom, či sa vyrobia ďalšie miliardy plastových fliaš.

Každú minútu sa na celom svete predá približne jeden milión plastových fliaš a aj napriek nárastu recyklačnej kultúry v posledných desaťročiach sa len okolo 7 % z tých, ktoré sú zozbierané, pretvoria na nové fľaše. Väčšina z nich skončí na skládke alebo v oceáne a odhaduje sa, že do roku 2050 plastový odpad prevýši všetky ryby v mori.

Článok pokračuje pod videom ↓

Väčšina veľkých značiek predávajúcich balenú vodu prešla v deväťdesiatych rokoch zo sklenených fliaš na plastové, pretože boli nerozbitné, ľahšie a lacnejšie. Tento posun k nápojom v plaste sa postupne rozšíril takmer medzi všetky značky. A dnes sa každú sekundu vyrobí 16 000 kusov plastových fliaš na celom svete.

Foto: pexels.com

Potrvá približne 450 rokov kým sa rozloží jediná plastová fľaša, no máme stovky miliónov ton plastov roztrúsených vo svetovom oceáne. Podľa správy nadácie Ellen MacArthurkaždý rok do oceánu uniká najmenej 8 miliónov ton plastov – čo je ekvivalentné tomu, že každú minútu sa vypustí do oceánu obsah jedného nákladného automobilu. Ak sa neprijme žiadne opatrenie, očakáva sa, že do roku 2030 sa zvýši na dve za minútu a do roku 2050 na štyri za minútu.“

V scenári, ktorý odkrýva spomínaná správa, sa očakáva, že oceán bude obsahovať do roku 2025 jednu tonu plastu na každé tri tony rýb a do roku 2050 bude v oceánoch viac plastov ako rýb. Napriek týmto neuveriteľným číslam výrobné linky neprestávajú naďalej chŕliť tony plastu.

Plast vo vode, voda v plaste

Dopyt po fľaškovej vode neustále narastá. V roku 2016 sa na celom svete predalo viac ako 480 miliárd plastových nápojových fliaš, čo sa má podľa odhadov zo správy o globálnych trendoch balenia Euromonitor International do roku 2021 zvýšiť na 583,3 miliárd, informoval o tom The Guardian. A narastajúci záujem o balenú vodu spôsobuje environmentálnu krízu.

Foto: pexels.com

Plastovú fľašu po dopití nápoja vyhodíme do triedeného odpadu na plasty s dobrým úmyslom jej následnej recyklácie. No napriek tomu, že PET fľaše sa dajú recyklovať, zväčša nejde o pravú recykláciu, ktorá by z nich vyrábala rovnako kvalitné výrobky. To znamená, že kvalita PET materiálu sa postupne znižuje a už sa znovu nemôže opätovne použiť ako obal na potraviny alebo ako fľaša na vodu. Nehovoriac o materiáloch ako napr. PVC etiketa na fľaši (používaná najmä pri detských nápojoch – celofľašová pestrofarebná etiketa), ktorá spôsobuje problémy pri recyklácii.

Rozhoduje komfort spotrebiteľov

Vplyv verejnosti na veľké aj malé spoločnosti je citeľný vo všetkých oblastiach. A platí to aj naopak. Spoločnosti sa prispôsobujú požiadavkám zákazníkov a urobia všetko preto, aby si kúpili práve ich produkt.

Prevažná časť nami predávanej vody je balená v PET fľašiach, pretože o tom rozhodol a rozhoduje zákazník. Keď zákazník bude mať požiadavku na sklo, tak naša spoločnosť sa prispôsobí požiadavkám trhu,“ vyjadril sa pre interez.sk Vladimír Hatok, obchodný riaditeľ spoločnosti Minerálne vody. Spoločnosť Minerálne vody združuje značky Baldovská, Salvator, Savior a Drobček.

Otázka, na ktorú v dnešnej dobe hľadá odpoveď celý nápojársky priemysel je, ako nájsť rovnováhu udržateľnosti podnikania a jeho vplyvu na životné prostredie. Teda ako vyrábať produkty, ktoré majú spotrebitelia radi, aby ich obaly boli čo najekologickejšie a zároveň, aby zachovávali kvalitu produktu a komfort pre spotrebiteľov. Výrobca musí v prvom rade dať zákazníkom to, čo si žiadajú,“ vyjadrila sa pre interez.sk Jarka Musilová, manažérka pre korporátne záležitostí spoločnosti Kofola.

Foto: peakpx.com

V dnešnej dobe na trh dodávame viac ako šestinu našej produkcie vo vratnom obale. Takisto neustále inovujeme a podporujeme naše sklenené gastro portfólio. Vratné sklenené obaly dodávame aj do maloobchodu, ale spotrebiteľ si k nim ešte nenašiel cestu,“ dodáva Musilová.

Ľahký plastový materiál si získal srdcia zákazníkov, ktorí si môžu svoj nákup pohodlnejšie odniesť do auta. Zvykli sme si, že voda so sebou je ľahká a nášmu batohu nepridáva kilogramy navyše. Výhodu v nich vidia aj výrobcovia – je ním nízka cena materiálu.

V roku 1999 naša produkcia tvorila 90 % sklo a 10 % PET fľaše. V roku 2005 to už bolo 95 % PET a 5 % sklo. Čo sa týka skla, tak jeho výkup a následná likvidácia obalov a sklenených fliaš nás stála cez 20 miliónov slovenských korún. Preto ako alternatívu ponúkame vodu balenú v 19 l fľašiach, ktoré sú vratné,“ dodáva Hatok z Minerálnych vôd.

Plast alebo sklo?

Otázka, či je ekologickejšia a zdravšia plastová alebo sklenená fľaša, vyvoláva určitú kontroverziu. Odpoveď na ňu hľadajú viaceré štúdie.

Sklo neobsahuje žiadne potenciálne škodlivé chemikálie, ktoré sú súčasťou niektorých plastových fliaš. Mnoho plastových fliaš na jedno použitie obsahuje bisfenol A (BPA), o ktorom sa predpokladá, že je zodpovedný za narušenie prírodných hormónov v tele. Sklo je vhodný materiál na recykláciu, čím sa zvyšujú jeho environmentálne vlastnosti.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa sklo považuje za udržateľnejšiu voľbu ako plast. Je oveľa odolnejšie a vydrží mnoho rokov, čo z neho robí dobrú voľbu pre tých, ktorí hľadajú opätovne použiteľné nádoby na tekutiny. Môže sa rýchlo a ľahko vyčistiť a sterilizovať vo vriacej vode, čím sa zvýšia jeho opakovane použiteľné vlastnosti.

Foto: pixnio.com

Plast je vďaka inovačným technológiám stále lepšie recyklovateľný. Obrovské problémy s plastmi na jedno použitie však nastanú vtedy, keď sa fľaše vyhodia na skládku alebo, horšie, do oceánu a rozpadnú sa na vysoko škodlivé mikroplasty. Tie vydržia v prostredí stovky až tisícky rokov a môžu narušiť ekosystémy a preniknúť do potravinových reťazcov, čo môže mať potenciálne veľké následky aj pre ľudí.

Najlepšia je opakovane použiteľná sklenená fľaša oproti jednorázovej PET a jednorázovej sklenenej fľaši. Aj PET aj sklo majú svoje nevýhody práve v trvácnych materiáloch a jednom použití. Oba materiály sú skoro odolné voči prirodzeným podmienkam rozkladu. Problém je ich dlhá trvácnosť a ich životný cyklus, ktorý je krátky,“ vyjadrila sa pre intrez.sk Petra Csefalvayovej, spoluzakladateľka neziskovej organizácie Inštitútu cirkulárnej ekonomiky.

Foto: pexels.com

Čo môžete urobiť?

  • Používajte opakovane použiteľnú sklenenú fľašu, do ktorej si môžete kedykoľvek a kdekoľvek čapovať nápoj.
  • Na Slovensku sa nachádza veľké množstvo zdrojov minerálnych vôd, kde si kedykoľvek môžete zadarmo načapovať minerálnu vodu.
  • Pokiaľ chcete piť naďalej vodu s bublinkami, vyskúšajte SodaStream – z čistej vody si tak môžete kedykoľvek pripraviť perlivý nápoj.
  • Pokiaľ si kúpite jednorázovú plastovú alebo sklenenú fľašu, vytrieďte ju do nádoby na to určenej, aby mohla byť zrecyklovaná. Od roku 2022 už budete môcť zálohovať jednorazové plastové a kovové nápojové obaly.
Uložiť článok

Najnovšie články