Ilustračná foto: Snappygoat

Výskum ukazuje, že mačacie mozgy vnímajú aj optické ilúzie.

Ak máte mačku a objednali ste si nejaký tovar z internetu, potom zvyčajne máte z neho radosť obaja. Vy z obsahu škatule a vaša mačka z prázdnej škatule a z toho, že môže do nej skočiť a tam spokojne odpočívať. 

Mačky milujú škatule

Vedci si už dávnejšie všimli, že mačky obľubujú nielen škatule, ale rovnakú spokojnosť im navodzuje aj iba dvojrozmerný objekt štvorca na zemi. To podnietilo vedcov k tomu, aby vykonali zaujímavú štúdiu, o ktorej píše portál Science Alert. Narazili však na jeden vážny problém. Mačky sa v cudzom, napríklad laboratórnom prostredí necítia dobre, nie sú uvoľnené a výsledky štúdie by tak nemuseli odrážať realitu.

Aj kvôli pandémii COVID-19 preto išli na to inak. Oslovili ľudí, aby im pomohli štúdiu vykonať v sérii testov. Tie mali filmovať a tak dokumentovať. Z pôvodných 500 zaregistrovaných majiteľov mačiek dokončilo všetky pokusy iba 30 z nich.

Využili známu ilúziu

Štúdia na základe týchto pozorovaní publikovaná v Applied Animal Behavior Science dostala pekný názov, “Ak sa zmestím, tak si sadnem.” Vedci využili nutkanie mačiek sedieť v uzavretých priestoroch a otestovali, ako dokážu vnímať vizuálne ilúzie. Použili na to známu ilúziu nazývanú Kanizsov trojuholník.

Fibonacci, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Pomocou výrezov kruhu, pripomínajúcich postavičku z jednej z prvých počítačových hier – Pac-Man sa dá vytvoriť ilúzia objektu. V tomto prípade vedci využili kruhové výseky na vytvorenie ilúzie štvorca.

Uprednostňovala neexistujúci štvorec

Mačke, ktorá si prirodzene sadá do škatúľ, či iba do štvorca tak pripravili iba ilúziu štvorca a sledovali, čo sa bude diať. Majitelia tiež museli tieto výseky naukladať aj v nesprávnych smeroch, pri ktorých sa ilúzia nezobrazí, aby zistili, ako bude mačka reagovať.

Mačky v tejto štúdii stáli alebo sedeli v ilúzii štvorca častejšie ako v kontrolnom objekte, čo odhalilo ich náchylnosť vnímať ilúzie a podporilo to našu hypotézu, že mačky zaobchádzajú s iluzórnym štvorcom rovnako, ako s tým skutočným,” napísali vedci v štúdii.

Ako ukazuje tento obrázok, nie všetky mačky spolupracovali.

Vedci poznamenávajú, že výsledok štúdie bol obmedzený malou konečnou vzorkou, ale tento výskum dopĺňa ich predchádzajúci, v ktorom zistili, že mačky reagujú na vizuálne ilúzie kontúr.

Pochopenie toho, ako zvieratá vnímajú optické ilúzie ako je táto, nám pomáha pochopiť ich myslenie. Iné štúdie ukázali, že sedenie v škatuliach pomáha mačkám znižovať stres v útulkoch, takže teoreticky by mačkám mohli pomôcť v útulkoch aj iba náznaky škatúľ. Mimochodom, nie sú to iba domáce mačky, ktoré majú záľubu v škatuliach, ako ukazuje nasledujúce video.

 

1
Uložiť článok
Komentovať