Foto: Screen z traileru Skinamarink (Fantazia International Film Festival) / plagát BayView Entertainment

Na divákov vplýva znepokojivo.

Milovníkov hororových filmov opantala nízkorozpočtová novinka s názvom Skinamarink, ktorá sa zjavne dokáže divákom dostať poriadne pod kožu. A ako to už býva, rozdelila ich do dvoch kategórií. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Skinamarink je kanadský horor, za ktorého vznikom stál Kyle Edward Ball. Ide o jeho nízkorozpočtovú prvotinu, ktorej sa podarilo ovládnuť internet, vysvetľuje Variety.

Vychádza z opakujúcej sa nočnej mory

Inšpiráciu čerpal z nočných môr, ktoré skutočne ľudí trápili. Na jeho YouTube kanáli sa podelili s nepríjemnými snami, ktoré sa im prisnili. Ball si všimol, že najčastejšie sa opakuje sen, v ktorom je dieťa uväznené u seba doma, avšak rodičia sú preč alebo dokonca mŕtvi. Zároveň sa ocitne v istom nebezpečí.

Fascinovalo ho, že tento sen množstvo ľudí dobre pozná

„Fascinovalo ma, že tento sen pozná takmer každý, a preto som sa ho rozhodol preskúmať,“ povedal režisér a scenárista pre Variety. A vystaval na ňom celý svoj film.

Jeho dej sleduje dve deti, ktoré sa uprostred noci zobudia a zistia, že ich otec je nezvestný, navyše všetky okná a dvere na dome sú preč. S touto zvláštnou situáciou sa pokúsia vyrovnať po svojom a čakajú, kým ich niekto zachráni. Ako sa však ukáže, hrozí im nebezpečenstvo, takže pozerať rozprávky a snažiť sa nemyslieť na to, čo sa deje, im nepomôže, opisuje oficiálny text distribútora.

Divákov poriadne rozrušil

Prostredníctvom crowdfundingovej kampane sa autorovi podarilo vyzbierať 15-tisíc dolárov (cez 14-tisíc eur) a horor mohol vzniknúť. Objavil sa na niekoľkých festivaloch, v kinách má byť uvedený až v januári v roku 2023 vďaka distribútorovi IFC Midnight a následne bude pridaná do knižnice streamovacej služby Shudder. Na internet sa ale dostala pirátska verzia a sociálne siete Twitter aj TikTok zaplavili reakcie ľudí, ktorí ho už mali možnosť vidieť.

„Sledoval som Skinamarink a ani neviem prečo, ale cítil som sa rozrušený. Aj keď film nebol strašidelný, bol som po celý čas znepokojený,“ zdôveril sa jeden z nich.

„Viem, že má Skinamarink rozporuplné reakcie, ale mne sa film veľmi páčil. Bála som sa viac ako pri ktoromkoľvek inom horore, ktorý som za dlhú dobu videla,“ napísala ďalšia. „Je to najstrašidelnejší film, aký som kedy videl. Keď som si nezakrýval oči, bolo mi od strachu do plaču,“ opísal svoju skúsenosť iný divák.

Nechýbala však ani reakcia fanúšika, podľa ktorého ide o najlepší horor roka. „Včera som pozeral Skinamarink sám a v tme, a je to nepochybne najlepší horor roka. Tento film má tú najzákernejšiu, najprekliatejšiu a najodpornejšiu energiu, akú som kedy videl. Nie je pre každého, ale pre mňa stopercentne.“

O tom, že skutočne nejde o film, ktorý je pre každého, svedčia komentáre, ktorých autori ho nedokázali ani dopozerať a označili ho za „hlúposť“. Takéto delenie fanúšikov však nie je ničím výnimočným pri hororovom žánri, práve naopak.

Najnovšie články