Foto: moviestillsdb.com

Seriál Chernobyl od HBO sledovali milióny ľudí.

Drvivá väčšina ľudí, čo seriál sledovala, pomyselne snímala klobúk z hlavy pred ľuďmi, ktorí boli ochotní bojovať s neviditeľnou smrtiacou radiáciou, aby zachránili náš svet. No seriál sledovali aj ľudia, ktorých sa katastrofa priamo dotýkala a na nich predsa len pôsobil intenzívnejšie, keďže videli to, čo aj naozaj prežili. 

Jedným z takých ľudí, ako informuje portál Daily Mail, bol aj Nagašibaj Žusupov, jeden z prvých likvidátorov katastrofy v Černobyle. 61-ročný muž z Kazachstanu sa ešte v júni rozhodol ukončiť svoj život skokom z 5. poschodovej budovy v kazašskej Aktobe.

Jeho 25-ročná dcéra verí, že myšlienky na samovraždu jeho otca privodil seriál Chernobyl od HBO, ktorý spolu sledovali. Podľa jej udania mal slzy v očiach, pretože mu oživil spomienky na smutné časy.


Hrdina z Černobyľu sa po likvidácii cítil sklamaný z prístupu úradov. Namiesto sľúbeného bytu dostal iba izbu v ubytovni a týždenný príspevok vo výške približne 40 eur. Likvidácia havárie sa tiež podpísala na jeho zdraví. Trpel veľkými bolesťami hlavy, upadával do bezvedomia a často trávil čas v nemocnici. Síce dostal medailu za statočnosť, jeho meno ale následne “zmizlo” zo záznamov likvidátorov a nemohol sa domôcť lepších podmienok, akým sa dostalo iným likvidátorom, čo ho mimoriadne trápilo.

Neskôr po práci v Černobyle pracoval opäť v oblasti zamorenej radiáciou a to v kazašskej Semipalatinskej oblasti, kde Sovietsky zväz testoval jadrové zbrane.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )