Foto: Normunds Kinzulis /Twitter

Dôvodom mohla byť práve jeho orientácia.

Pobaltskou krajinou otriasol koncom minulého mesiaca otrasný prípad. 29-ročný chlapec a záchranár uhorel následkom zapálenia, pričom popáleniny utrpel na 85 % tela a minulú stredu na následky toho zomrel. Mladík bol homosexuál a trpel viacerými vyhrážkami. Jeho smrť tak môže mať súvis práve s týmto. 

Horiaci spolubývajúci

Prebudil ma krik na chodbe,” povedal Artis Jaunklavins a ďalej dodal: “Normunds horel ako fakľa“, opisuje desivý zážitok, keď videl svojho spolubývajúceho v plameňoch.

Snažil som sa hasiť plamene, zaviedol som ho do vane. Mal obrovské popáleniny, oblečenie sa mu zapieklo do kože,” opisuje desivý zážitok.

29-ročný Normunds Kindzulis, ktorý 23. apríla utrpel rozsiahle popáleniny, v minulosti čelil viacerým homofóbnym vyhrážkam kvôli svojej orientácii, píše portál Euractiv. Aj kvôli nim sa presťahoval z hlavného mesta Lotyšska – Rigy do tichého mesta Tukums vzdialeného asi 70 kilometrov. Ani tam však nenašiel pokoj a najmenej štyrikrát bol fyzicky napadnutý kvôli svojej orientácii. Na následky popálením, ktoré si pravdepodobne spôsobil tak, že na seba vylial horľavinu a zapálil sa, zomrel 28. apríla v nemocnici.

Polícia pochybila

Miestna polícia mala informácie, že sa Normundsovi vyhrážajú, no neurobila nič pre ich zastavenie. “Privedenie niekoho na samovraždu je tiež trestným činom,” povedal  novinárom Andrejs Grishins, zástupca šéfa lotyšskej kriminálnej polície.

Prípad rozbúril debaty o homofóbii v Lotyšsku. Ústava z roku 2006 napríklad v krajine zakazuje manželstvá osôb rovnakého pohlavia. K incidentu sa vyjadril aj prezident Egils Levits, ktorý povedal, že v Lotyšsku nie je miesto pre nenávisť.

Miestna polícia spočiatku odmietla začať formálne vyšetrovanie a uviedla, že neexistujú dôkazy o tom, že došlo k spáchaniu trestného činu. Napokon však polícia aj na základe vyhlásenia šéfa lotyšskej kriminálnej polície začala vyšetrovanie.

 

0
Uložiť článok
Komentovať