Ilustračná foto: MovieStillsDB

Načo boli tak veľkému predátorovi také malé kýptiky?

Dve malé, doslova až zakrpatené končatiny dinosaura Tyrannosaura Rexa sú najvýraznejším poznávacím znakom tohto druhu prehistorického veľjaštera. Obávaný tvor, ktorý si nemalú slávu získal aj vďaka nejednému veľkofilmu (fanúšikovia Jurského parku vedia), bol však práve kvôli nim častým terčom vtipov zo strany vedcov i bežných ľudí. Existujú rôzne vysvetlenia a teórie, prečo tieto dve malé „paprčky“ Tyronnosaurus mal. A teraz k nim pribudla ďalšia, ktorú vedci opisujú ako jednu z najpravdepodobnejších. Aspoň si to teda myslia.

Článok pokračuje pod videom ↓

Niektoré teórie hovoria, že Tyrannosaurus Rex mal zakrpatené vrchné končatiny vyvinuté na to, aby si dokázal jednoduchšie pomôcť pri párení a zároveň ich využíval aj ako nebezpečnú zbraň pri súbojoch s korisťou. Podobných teórií sa dá, popravde, vyriecť množstvo, no je veľmi ťažké ich stopercentne potvrdiť, keďže vedci majú k dispozícii len hromady 66 miliónov rokov starých kostí.

Záber z filmu Jurský park (Jurassic Park). Foto: MovieStillsDB

Jedna z najnovších štúdií ale pridáva ďalšiu šialenú teóriu a vysvetlenie, prečo T-Rex takto zakrpatené horné končatiny mal a na čo ich vlastne využíval, informuje web Science Alert.

Veľká záhada

Podľa nej sa s ich veľkosťou pohrala najmä evolúcia a postupný vývin. T-Rexove krátke ruky boli takéto podľa vedcov preto, aby dokázali znížiť riziko uhryznutia iným Tyrannosaurom pri kŕmení. Pre ešte lepšiu predstavu – krátke končatiny znamenali, že bolo pre jedného Tyrannosaura obtiažnejšie uhryznúť alebo napadnúť iného, ktorý sa nachádzal v jeho blízkosti. Dôvod je jednoduchý – nedočiahol mu na končatiny a hryzol do prázdna.

Ako vedci v štúdii uviedli, je veľmi nepravdepodobné, že dinosaury tohto druhu využívali svoje príliš krátke končatiny na akúkoľvek predáciu. Rovnako je podľa nich hlúposť, že im malé končatiny pomáhali pri súloži či nejakým spôsobom umožnili eliminovať nepriateľov. Na to boli tieto končatiny príliš slabé v porovnaní s inými časťami tela, teda obzvlášť veľkou hlavou a silnou čeľusťou, ktorou Tyrannosaurus dokázal s ľahkosťou rozhryznúť a prehltnúť akúkoľvek ukoristenú obeť.

Záber z filmu Jurský park (Jurassic Park). Foto: MovieStillsDB

Vedci si teda najnovšie myslia, že ak sa dvaja Tyronnosauri stretli pri jednej (najčastejšie úž dávno zdochnutej) koristi, v prípade dlhších končatín mohlo dôjsť k napadnutiu jedného druhým práve v týchto miestach. Vyvinutie menších končatín tomuto mohlo predchádzať.

Samozrejme, stále treba brať na zreteľ to, že ide len o ďalšiu z mnohých teórií a bude potrebné vykonať ďalšie skúmania fosílií. Presnú odpoveď na otázku, prečo mal T-Rex zakrpatené horné končatiny, sa však s veľkou pravdepodobnosťou ľudstvo tiež nemusí nikdy dozvedieť.

Uložiť článok

Najnovšie články