Foto: ilustračné, SITA

Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak naznačil, že za výbuchmi na Kryme mohli byť sabotéri. Samotný Zelenskyj povedal, že ruská vojna proti Ukrajine sa musí skončiť oslobodením Krymu.

Sériu výbuchov na ruskej leteckej základni na Krymskom polostrove spôsobila ukrajinská armáda. Tá vyhlásila, že výbuchy spôsobil jej útok, no Rusko tvrdenie ukrajinských ozbrojených síl popiera.

Článok pokračuje pod videom ↓

Explózie na Kryme

Na Kryme došlo v utorok k explóziám na tamojšej ruskej vojenskej základni Novofedorivka, pripomína DPA. Ich príčina bola spočiatku nejasná a vláda v Kyjeve sa k zodpovednosti za ne neprihlásila. Teraz (aktualizácia 10. augusta o 11:00) ukrajinská armáda vyhlásila, že výbuchy spôsobil jej útok. Rusko tvrdenie ukrajinských ozbrojených síl popiera. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa nevyjadril k zodpovednosti za útok. Už denník The New York Times však informoval včera, že ukrajinská armáda zaútočila na významnú ruskú leteckú základňu nešpecifikovanými zbraňami. Ruské ministerstvo obrany trvalo na tom, že výbuchy neboli spôsobené ostreľovaním.

Krym je pod nadvládou Moskvy od roku 2014, kedy ho Rusko anektovalo. Tento ukrajinský polostrov je ruskými turistami obľúbená dovolenková destinácia a na jednom z videzáznamov z utorka je zrejme vidieť, ako návštevníci utekajú z jednej z tamojších pláží, pričom v pozadí je vidieť stúpať hustý dym, uvádza spravodajská stanica BBC.

Svedkovia agentúre Reuters uviedli, že počuli najmenej 12 explózií, ktoré sa začali približne o 15.20 h miestneho času (14.20 h SELČ).

 

Krymský polostrov Rusko vo februári tohto roka využilo pri spustení vojenskej ofenzívy na Ukrajinu.

Vojna skončí oslobodením Krymu

Konflikt s Ruskom na Ukrajine sa neskončí dovtedy, kým nebude oslobodený Moskvou anektovaný Krymský polostrov v Čiernom mori, vyhlásil v noci na stredu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Krym je ukrajinský a nikdy sa ho nevzdáme,“ povedal Zelenskyj v svojom pravidelnom videopríhovore. „Región Čierneho mora nikdy nebude bezpečný, kým bude Krym okupovaný,“ upozornil ukrajinský prezident. „Nebude stabilný a trvalý mier v mnohých krajinách na pobreží Stredozemného mora dovtedy, kým bude Rusko schopné využívať náš polostrov ako vojenskú základňu,“ dodal „Táto vojna Ruska proti Ukrajine a celej slobodnej Európe začala Krymom a musí Krymom aj skončiť – s jeho oslobodením,“ vyhlásil Zelenskyj.

Uložiť článok

Najnovšie články