Foto: SITA/AP

Severná Kórea predstavuje pre Rusko jedného z mála spojencov, ktorý mu je ochotný pomáhať.

Severná Kórea trpí hospodárskou a potravinovou krízou, zatiaľ čo Rusku sa nedarí spĺňať vojnové plány na Ukrajine a časť armády odmieta bojovať. Kim a Putin si tak navzájom pomôžu, keďže obaja majú niečo, čo tomu druhému aktuálne dosť chýba. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Rusko sa po začiatku agresie na Ukrajine stalo terčom desiatok sankcií a vzťahy s nimi takmer okamžite odrezali takmer všetky hospodársky významné štáty. Spojencov im ostalo málo, pričom medzi najznámejších a zároveň priznaných, patrí Severná Kórea.

Najizolovanejší štátny útvar na svete je známy prakticky len z troch dôvodov. Po prvé, vládne tam absolutistická dynastia, ďalej je tam chudoba a nízka životná úroveň a platia tam v mnohých prípadoch mimoriadne obmedzujúce zákony.

Dobrovoľníci na výstavbu aj bojovanie

Zdá sa však, že teraz nastala príležitosť pre Kima, aby sa po rokoch ukázal aj v rámci medzinárodnej spolupráce. Vodca, ktorý má dobré vzťahy napríklad s Donaldom Trumpom, neskrýva záujem pomôcť Vladimirovi Putinovi v „špeciálnej vojenskej operácii“.

Foto: SITA/AP

KĽDR dala jasne najavo, že je ochotná pomôcť Rusku a dodať im 100-tisíc dobrovoľníkov, ktorí môžu byť využití na opravu zničených miest a dedín, alebo aj ako podporní vojaci. Ako píše CNN Prima, Kórea ponúka aj ťažkú palebnú silu, s ktorou by Rusko jednoznačne zvrátilo vývoj konfliktu vo svoj prospech.

Niečo za niečo

Výmenou za severokórejskú pomoc by Rusko poskytlo KĽDR plyn a pšenicu, čo by im počas ekonomickej a potravinovej krízy prospelo. Problémy krajiny súvisia aj s dlhodobými medzinárodnými sankciami v posledných rokoch zavážila aj pandémia koronavírusu.

Donald Trump a Kim Čong-un počas stretnutia. Foto: Archív TASR

Obavy zo šírenia choroby viedli najvyšších predstaviteľov režimu k absolútnej izolácii krajiny, tá prerušila obchod s Čínou, pričom práve od nich je KĽDR závislá.

Krajina kvôli nedostatku základných potravín a ďalšieho tovaru opustili vlani aj zahraniční diplomati. Dodávky z Ruska by ľudovo povedané vytrhli tamojšiemu režimu tŕň z päty.

Ruskí experti sú za

„Nemali by sme sa hanbiť prijať pomocnú ruku, ktorú nám podáva Kim Čong-un,“ povedal v ruskej štátnej televízii Rossija 1 plukovník Igor Korotčenko, popredný moskovský expert na obranu. „Ak sa severokórejskí dobrovoľníci chcú zapojiť do konfliktu, tak im poďme dať zelenú,“ dodal.