Foto: NASA's Earth Observatory, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Čo sa stane s našou galaxiou, keď Slnko vyhasne?

Má naša galaxia a v nej naša planéta šancu prežiť aj po tom, čo vyhasne Slnko? Mnoho ľudí sa nikdy ani len nezamyslelo nad tým, že aj k niečomu takému raz môže dôjsť. Takéto sú predpovede vedcov.

Článok pokračuje pod videom ↓

Čo sa stane, keď Slnko jedného dňa vyhasne?

Ako informuje portál The Guardian, v Mliečnej ceste sa podarilo objaviť planétu, ktorá sa veľkosťou ponáša na Jupiter (je 1,4-krát väčšia ako Jupiter). Obieha okolo bieleho trpaslíka. Práve tá vedcom možno napovie, čo sa stane s našou galaxiou, keď Slnko vyhasne. Planéta im totiž umožní sledovať, čo sa stane, keď hviezde dôjde „palivo“ a takpovediac zomrie.

Foto: NASA, Public domain, via Wikimedia Commons

Ukázalo sa, že planéta v takom prípade nemusí byť zničená tiež, prežila napriek tomu, že došlo k vyhasnutiu hostiteľskej hviezdy. To potvrdzuje predchádzajúce výpočty, ktoré ukazujú, že približne polovica trpaslíkov má na svojej obežnej dráhe veľkú planétu. Avšak až doteraz to boli len výpočty a odhady, až teraz sa vedcom tento jav podarilo spozorovať aj v skutočnosti.

„Predpovedali sme, že vzdialenosť medzi touto planétou a jej bielym trpaslíkom je rovná približne 2,5- až 6-násobku vzdialenosti medzi Zemou a Slnkom, teda vzdialenosť podobná s Jupiterom,“ vyjadril sa Joshua Blackman, jeden z autorov štúdie. Blackman si myslí, že správanie tejto planéty je ukážkou toho, čo sa stane, keď sa raz palivo minie aj Slnku. Vedci nad tým uvažujú napriek tomu, že je pravdepodobné, že k niečomu takému nedôjde ešte najmenej 5 až 6 miliárd rokov.

Zem to nezničí, no bude neobývateľná

Vedci si myslia, že o 5 miliárd rokov dôjde k expanzii Slnka. Stane sa z neho tzv. červený obor. Je pravdepodobné, že počas toho, ako sa bude meniť na obra, zničí všetky blízke planéty. Merkúr a Venuša budú zničené takmer určite. Zem má šancu prežiť, ak sa tak však stane, bude takmer určite neobývateľná. Následne sa Slnko zmrští na chladný pozostatok hviezdy, na tzv. bieleho trpaslíka.

Do diskusie sa pridali aj ďalší vedci, ktorí sú nadšení zo zistenia, že planéty naozaj dokážu prežiť v blízkosti bielych trpaslíkov. Závisí to však od veľkosti hviezdy. Tá totiž rozhoduje o tom, čo sa s ňou stane ďalej. Niektoré väčšie a ťažšie hviezdy sa napríklad môžu premeniť na čierne diery alebo neutrónové hviezdy.

Čo sa Mliečnej cesty týka, približne 95 % hviezd sa napokon premení na bieleho trpaslíka. Vesmír však ešte nie je dosť starý na to, aby sa tak naozaj stalo, informuje štúdia publikovaná v časopise Nature.

Uložiť článok

Najnovšie články