foto: moviestillsDB.com

Rozuzlenie tejto snímky vám popletie hlavu.

Ak patríte medzi milovníkov napätia a filmov plných zvratov, tento psychologický triler budete milovať. Vedľajšie účinky patria medzi najvýraznejšie vo svojom žánri, čo sa za posledné roky v kinematografii objavili. Rozoberá závažnú tému a na konci si divák uvedomí, že je všetko úplne inak, ako si po celý čas myslel. 

Film Vedľajšie účinky

Režisér Steven Soderbergh sa preslávil filmami ako Sex, lži a video alebo Dannyho jedenástka. Po nich sa mu v roku 2013 podarilo vytvoriť majstrovské dielo medzi trilermi, snímku Vedľajšie účinky. Nachádzame v ňom množstvo odkazov na Majstra napätia, Alfreda Hitchcocka a na jeho veľdielo zo šesťdesiatych rokov, Psycho. Ďalším, čo ich spája, je nepretržitá hra s divákom a jeho mysľou.

Foto: MovieStillsDB

Príbehom nás prevádza hlavný manželský pár Emily a Martin, ktorých stvárnili Rooney Mara a Channing Tatum. Ich na prvý pohľad dokonalý a oslnivý život naruší Martinov priestupok, kvôli ktorému musí stráviť štyri roky vo väzení. Po jeho návrate je však celý ich vzťah naruby a Martin zisťuje, že Emily ich odlúčenie spôsobilo depresie a psychické problémy, ktoré vyústia až do pokusu o samovraždu.

Emilinou záchranou by mali byť sedenia u psychiatra Jonathana Banksa, no najmä antidepresíva, ktoré jej predpíše. Tie však nezaberajú, tak sa doktor rozhodne Emily nasadiť experimentálne lieky značky Ablix, ktorých užívanie však spôsobuje nečakané vedľajšie účinky. Emily pod jej vplyvmi zabíja svojho manžela. Psychiatrova kariéra sa ocitá v troskách a snaží sa nájsť pravého vinníka. Môže však za to naozaj farmaceutická firma a nečakané vedľajšie účinky, ktoré užívanie lieku spôsobilo?

Foto: MovieStillsDB

Emily bola pri kúpe lieku upozornená, že prinášajú množstvo nepriaznivých účinkov. Napriek tomu, že sa medzi nimi nachádzajú napríklad aj zvýšené sklony k samovražde, súhlasí s ich používaním a stávajú sa jediným riešením jej problémov. Vďaka nim dokáže znova plnohodnotne fungovať. Aspoň na oko a iba na chvíľu.

Vyskladaný na lekárskych faktoch

Okrem toho, že film po zhliadnutí nenechal chladným žiadneho svojho diváka, sa v USA preslávil aj kauzou, ktorá vznikla okolo fiktívneho lieku Ablix. Nápad vytvoriť scenár na základe “vraždiacich” liekov vznikol v hlave psychiatra, doktora Bardeya, ktorý spolupracoval so scenáristom Scottom Burnsom na televíznom seriáli Wonderland. Svoje sily sa rozhodli spojiť a spolu so Soderberghom na režisérskej stoličke vytvorili toto unikátne dielo.

Foto: MovieStillsDB

Aby však umocnili pocit autenticity z vymysleného lieku Ablix, tvorcovia vytvorili jeho oficiálnu webovú stránku, aj keď v skutočnosti takýto liek na žiadnych lekárenských pultoch neexistoval. Bardey dokonca na základe svojich skúseností zo svojho lekárskeho povolania vymyslel rad nežiadúcich účinkov, ktorými liek disponoval. Tieto fakty vydesili a zaujali divákov filmu natoľko, že sa internete vznikali okolo tohoto lieku búrlivé diskusie.

Upozorňuje na vážny problém

Bardey je toho názoru, že v súčasnosti užívajú antidepresíva aj ľudia, ktorí by sa im pokojne mohli oblúkom vyhýbať. Pripisujú im jediný spôsob nápravy ich života namiesto toho, aby však hľadali zdroj ich problémov alebo videli negatívne účinky, ktoré ich užívanie môže spôsobovať. Ich počet napriek týmto faktom rokmi neustále narastá. A aj na túto problematiku sa film Vedľajšie účinky snaží upozorniť. Samotný námet však nebol ani zďaleka to najnáročnejšie, čo tvorcov čakalo. Museli totiž dbať na každý detail, aby sa náhodou nedostali do konfliktu so žiadnou farmaceutickou spoločnosťou.

V rozhovore pre Interview Magazine scenárista Burns vysvetľuje, že jednou z neho inšpirácií boli práve ľudia, ktorí už prvé pocity smútku pripisovali depresiám a vôbec si neuvedomili, že môže ísť iba o negatívny vplyv ich okolia. A ako jediné riešenie považujú návštevu psychológa a bezpredmetné užívanie liekov. A platí to aj naopak. Často sa stáva že v prípadoch, kedy by mal jedinec navštíviť lekára sa tak nestane a môže to vyústiť až do tragických následkov.

Na konci snímky však na diváka čaká prekvapenie, a zrazu si uvedomí, že nič nie je tak, ako si celý čas myslel. Hlavný dej za zvrtne od farmaceutickej linky a divák zisťuje, o čo skutočne celý čas v snímke ide. Rozuzlenie prináša viacero odpovedí a všetko, čo v tomto žánri nesmie chýbať.

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )