Presné znenie predstavia už zajtra.

Vládna koalícia sa dohodla na opatreniach, predstaviť ich má až v stredu (24. 11.) potom, ako ich prijme vláda. Tvrdia to podpredseda Za ľudí Juraj Šeliga a šéf poslaneckého klubu OĽANO Michal Šipoš. Šeliga pre TASR povedal, že opatreniami chcú pomôcť preťaženým nemocniciam a motivovať k očkovaniu proti COVID-19.

Podľa informácií, ktoré získal Denník N by malo ísť o lockdown, ktorý bude trvať 2 týždne a platiť by mal začať už vo štvrtok alebo v piatok. Školy sa plošne zatvárať nebudú a malo by prísť aj k odškodňovaniu tých, ktorí budú musieť z dôvodu zhoršenej pandemickej situácie zatvoriť svoje prevádzky.

Základ by sa meniť nemal, ak nastanú nejaké zmeny, tak len na detailoch. Platiť by mal aj zákaz nočného vychádzania a zatvoriť by sa mali hotely, reštaurácie, kaviarne, kaderníctva, fitká – nie je však jasné, či bude fungovať napríklad okienkový predaj. Pohybovať sa budeme môcť do práce, do školy, na nákup a k lekárovi. Pre očkovaných by mala platiť výhoda, že nakúpia aj v esenciálnych obchodoch, neočkovaní len v potravinách, v drogérii a v lekárni. Kontrolovať sa má tiež OTP na pracoviskách.

Ako doplnil Denník N, dvojtýždňový lockdown nemusí byť konečným riešením. Pokiaľ sa situácia nezlepší, môže sa predlžovať. O konkrétnych výsledkoch budú rokovať odborníci a vláda a situáciu budú vyhodnocovať.

Mikulec pripustil núdzový stav

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) pripustil vyhlásenie núdzového stavu. Ako vysvetlil, je nevyhnutný pre zavedenie prípadného večerného zákazu vychádzania. O téme by mala v stredu (24. 11.) rokovať vláda. Uviedol to v relácii TV Markíza Na telo plus.

O konkrétnych opatreniach sa podľa Mikulca naďalej uskutočňujú rokovania. “Nie je úplne všetko dohodnuté ani rozhodnuté,” skonštatoval. Nevylúčil, že očkovaní by mohli mať určité výhody, napríklad prístup k väčšiemu množstvu prevádzok. Režim v školách by sa oproti súčasnosti podľa ministra zatiaľ nemal meniť. Mikulec je presvedčený, že kontrola opatrení funguje.

Ešte vraj rokujú

Podľa predsedníčky poslaneckého klubu SaS Anny Zemanovej diskusia v koalícii ešte pokračuje a uzavrie sa v stredu. Nepovedali, či pôjde o tvrdý lockdown alebo iba sprísnenie súčasných opatrení bez úplného uzavretia krajiny. “Dohoda na konkrétnych opatreniach bola jednohlasná. Všetky presné a jasné informácie podľa spoločnej dohody oznámi pán premiér s koaličnými lídrami,” povedal Šeliga.

Ilustračná foto: TASR – Jaroslav Novák

Všetci štyria partneri sa podľa Šipoša dohodli, že výsledok oznámia spoločne v stredu po zasadnutí vlády. “Dospelo sa k dohode všetkých, museli sme dôjsť ku kompromisu, každý mal nejaké návrhy. Podstatné je, aby to bolo jednotné, zrozumiteľné a pomohlo to našim zdravotníkom v nemocniciach,” dodal pre TASR.

Zemanová uviedla, že koalícia nie je dohodnutá a rokuje. “Je snaha o dohodu, aby všetko bolo prijaté konsenzom, stále v koalícii prebiehajú rokovania, uzavrie sa to na vláde,” priblížila s tým, že v utorok večer má o opatreniach rokovať aj poslanecký klub SaS. Premiér Eduard Heger, ako aj viacerí predstavitelia vlády v pondelok potvrdili, že sa hovorí o zavedení tvrdého lockdownu pre všetkých. O návrhoch rokovala v pondelok večer koaličná rada.

0
Uložiť článok
Komentovať